Fuzja Oracle z Sun Microsystems najważniejszym wydarzeniem 2010 roku

Czytelnicy Computerworld wybrali najważniejsze wydarzenie 2010 r. Ich zdaniem najważniejszym wydarzeniem w branży IT była fuzja Oracle z Sun Microsystems. Głosowało za tym 30 proc. uczestników naszej sondy. Na drugim miejscu uplasowało się rozpowszechnienie cloud computingu, a na trzecim premiera słynnego iPada.

Spośród 14 zaproponowanych przez redakcję wydarzeń czytelnicy wybrali najważniejsze ich zdaniem wydarzenie w branży IT. Choć fuzji i przejęć było w minionym wiele, najważniejsze stało się przejęcie firmy Sun Microsystems przez Oracla.

Formalne połączenie obu firm w Stanach Zjednoczonych nastąpiło rok temu, w styczniu. Wraz z zakupem Sun Microsystems Oracle stał się producentem sprzętu - serwerów, stacji roboczych, systemów składowania danych, procesorów. Po zamknięciu fuzji do oferty Oracle dołączył również system operacyjny, nowe oprogramowanie bazodanowe i biurowe, rozwiązania z zakresu zarządzania tożsamością i infrastrukturą IT, a także narzędzia dla deweloperów i systemy wirtualizacyjne.

Oracle stał się tez właścicielem platformy Java. Amerykański gigant zapowiadał jednak, że chce zachowywać neutralność technologiczną i oferować swoje rozwiązania także dla systemów oferowanych przez konkurentów. Jeszcze w zeszłym roku mówiło się, że w centrum zainteresowania Oracle znalazły się przede wszystkim język Java, baza MySQL, układy SPARC oraz system Solaris.

Przedstawiciele kierownictwa Oracle wielokrotnie zapowiadali też, że po zamknięciu fuzji z Sunem większość prac badawczo-rozwojowych będzie kontynuowana. Niektóre projekty mają zyskać dodatkowe wsparcie finansowe. Na pewno wiadomo jednak, że Oracle - z niemniejszym niż Sun zaangażowaniem - zamierza angażować się w działania społeczności open source.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200