Furtka do cyfrowego świata

Biznes oparty o wykorzystanie cyfrowego ekosystemu można dziś prowadzić niezależnie od geografii. Rozległe sieci połączeń dają nie tylko możliwość jednakowego doświadczenia na wielu kontynentach, ale też dostęp do niezliczonych rozwiązań i aplikacji właściwie na wyciągnięcie ręki. Posłuchaj i zobacz, jak w oparciu o usługi Equinix można stać się pełnoprawnym członkiem globalnego cyfrowego świata i wzmacniać swoje miejsce na rynku.

Foto: Compare Fibre/Unsplash

Nie ma dzisiaj innych możliwości utrzymania konkurencyjności rynkowej, jak cyfryzowanie przedsiębiorstwa.

Zmiana modelu biznesowego to nowe szanse. Technologie umożliwiają zasilenie organizacji paliwem nowego typu – danymi, a sama działalność zostaje odmiejscowiona. W nowej cyfrowej rzeczywistości nie ma znaczenia, gdzie jest siedziba organizacji i gdzie przebywają jej klienci. Dystans geograficzny przestał być jakąkolwiek przeszkodą. Priorytetem staje skutecznie, szybkie, skalowalne, przetwarzanie danych, zasilających firmowe systemy i aplikacje, płynących swobodnie w ekosystemie kliencko-partnerskim, po prostu danych pracujących na sukces organizacji.

To z pozoru oczywiste. Tylko z pozoru, ponieważ pytaniem nadal jednak pozostaje, w jaki sposób będziemy ów ekosystem budować i w jaki sposób zapewnimy sobie do tych danych najlepszy z możliwych dostęp.

Być może te zagadnienia wydawały się proste w erze niepodzielnego królowania systemów on-premise. Ale pojawił się internet, świat dzięki temu skurczył się do rozmiarów wioski, a jednocześnie pojawiły się zupełnie nowe, nieznane wcześniej zagrożenia, związane z zapewnieniem komunikacji danych najwyższego bezpieczeństwa.

Pojawiły się też nowe wyzwania – jak przetwarzać dane w środowisku niejednorodnym, gdy strumień płynie nie tylko z własnego centrum danych, ale z chmur publicznych, brzegów sieci, chmur prywatnych. Hybrydowy świat wymaga budowania innej strategii dostępności do kluczowych systemów, aplikacji, danych. Kolejne wyzwanie to wybranie odpowiedniego sposobu łączności, by uzyskać czas reakcji bliski rzeczywistemu, by w rozrastających się pajęczynach urządzeń końcowych i rozproszonej globalnie ludzkiej sieci zapewnić wszystkim jednakowe doświadczenie, a przyrost danych nie oznaczał spowolnienia ich przetwarzania.

Organizacje mają dziś ogromny wachlarz rozwiązań do wyboru. Droższych i tańszych, skutecznych i mniej skutecznych. Oczywiście, każde przedsiębiorstwo będzie starało się znaleźć rozwiązanie dopasowane zarówno do akceptowalnego budżetu, jak i możliwego poziomu ograniczeń. Czasem jednak tracąc coś jednocześnie. Zgoda na opóźnienia z czasem może okazać się gwoździem do biznesowej trumny, a utrata pozycji rynkowej może nie dać się już nadrobić. Dla firmy świadczącej usługi nawet chwilowa niedostępność aplikacji klienckiej zacznie oznaczać odpływ tychże klientów, którzy w poszukiwaniu lepszego doświadczenia wybiorą konkurencję. Brak odpowiedniej reakcji aplikacji w łańcuchu wartości w Industry 4.0 spowoduje punktowe problemy, które z czasem przełożą się na np. sposób magazynowania. Przykłady można mnożyć.

Istotne jest więc wejście w cyfrowy świat w sposób zapewniający właściwe wykorzystanie dostępnych technologii – takie dołączenie do globalnego ekosystemu partnerów, dostawców aplikacji, providerów, które pozwoli na zbudowanie trwałej przewagi.

Jak to osiągnąć?

Jednym ze sposobów do osiągnięcia wyżej wymienionych celów jest wykorzystanie rozwiązań Equinix. Ten globalny dostawca usług cyfrowych, specjalizujący się miedzy innymi w zarządzaniu wymiana ruchu internetowego (internet exchange), jest swojego rodzaju punktem dostępowym do globalnej sieci połączeń (również prywatnych) dla przedsiębiorców z całego świata. Firma przez lata budowała swoje kompetencje by dojść do pozycji globalnego lidera. Globalna sieć data center, za pomocą której organizacje, niezależnie od geografii, mają dostęp do całe arsenału aplikacji partnerskich, warta jest uwagi i ujęcia w strategii rozwoju cyfryzujących się przedsiębiorstw.

Fizyczne i wirtualne dedykowane połączenia są w stanie zapewnić firmom bezpośredni dostęp do ekosystemu sieci i przedsiębiorstw, dostawców usług w chmurze i dostawców treści cyfrowych. Opisywane wejście w cyfrowy globalny świat demokratyzuje się. A to za sprawą zmian w podejściu do świadczenia usług i udostępniania narzędzi. Uwidacznia się tu bowiem trend do tworzenia platform usługowych, będących z jednej strony swoistym marketplace (jedno miejsce dostępowe do usług i aplikacji), z drugiej zaś pełniących rolę czytelnego interfejsu, za pomocą którego organizacja jest w stanie uzyskać pełną przejrzystość w poruszaniu się w globalnym ekosystemie cyfrowym.

W tym wypadku chodzi o Equinix Fabric, dający dostęp z każdego miejsca do rozwiązań i aplikacji kilkuset partnerów za pomocą połączeń bezpośrednich, niezależnie od tego, czy dana organizacja korzysta z chmury, kolokacji, czy może przetwarza dane we własnym data center. Jedno jest pewne - dostępne na platformie rozwiązania Equinix pozwalają integrować systemy klienckie z usługami i aplikacjami partnerów niemalże intuicyjnie, bez dużego udziału komórek IT.

Tu liczy się doświadczenie użytkownika, który daną usługę czy aplikację chce mieć dostępną w ten sam sposób w swoim macierzystym kraju, jak i tysiące kilometrów dalej. Ujednolicona platforma, którą proponuje Equinix, nie tylko pozwala na budowanie prywatnych firmowych ekosystemów, w którym skutecznie i bezpiecznie dane będą wymieniane pomiędzy klientami, dostawcami, partnerami, ale też będzie wspierać rozproszoną infrastrukturę wewnątrz organizacji, jej usługi sieciowe, skalowalność pamięci masowych i moc obliczeniową. Tak wspierana infrastruktura będzie w stanie nie tylko wytrzymywać zmienne obciążenie, ale uzyska możliwość szybkiej zmiany w momencie potrzeb wynikających z np. przemodelowania strategii biznesowej.

Świat, do którego Equinix ma dostęp, jest więc na wyciagnięcie ręki.

O możliwościach cyfrowych ekostystemów i potencjale wykorzystania rozwiązań Equinix więcej mówimy w webcaście „Furtka do cyfrowego świata”, w którym redakcja Computerworld wraz z ekspertami Equinix szerzej pokazuje strategię cyfryzacji biznesów w oparciu o takie rozwiązania jak Equinix Fabric czy Equinix Bare Metal. Zapraszamy do słuchania i oglądania wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak dziś działa cyfrowy świat.


Furtka do cyfrowego świataW celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]