Fujitsu twórcą nowatorskiego, energooszczędnego klastra komputerowego

Fujitsu jest twórcą architektury, która pozwala budować klastry komputerowe (np. superkomputery zawierające tysiące węzłów obliczeniowych) obsługiwane przez dużo mniejszą liczbę przełączników niż ma to miejsce w przypadku klasycznych rozwiązań tego typu. Firma twierdzi, że udało jej się w ten sposób zmniejszyć liczbę przełączników o 40%, zachowując tę samą wydajność klastra.

Rozwiązanie bazuje na sieci mesh mającej wielowarstwową topologię i firmowym algorytmie, który monitoruje wszystkie połączenia obsługujące klaster i wyznacza pakietom optymalne ścieżki dostępu do docelowego serwera. Klasyczna sieć obsługująca klaster komputerowy ma trzy warstwy i topologię rozbudowanego drzewa (fat-tree).

Fujitsu twórcą nowatorskiego, energooszczędnego klastra komputerowego

Topologia opracowana przez Fujitsu (multi-layer full mesh)

Dzięki zastosowaniu wielowarstwowej topologii full-mesh, klaster zaprojektowany przez Fujitsu może być obsługiwany przez dużo mniejszą liczbę przełączników, przy jednoczesnym zachowaniu tych samych opóźnień przy przesyłaniu pakietów z jednego węzła klastra do drugiego. Ważne jest też to, że w zbudowanym przez Fujitsu klastrze pakiety nie kolidują ze sobą tak często, jak ma to miejsce normalnie (dzięki czemu dane dostarczane są do miejsca przeznaczenia za pierwszym razem, bez konieczności ich ponownego transmitowania).

Zobacz również:

Biorąc pod uwagę fakt, że duże klastry komputerów są obsługiwane przez setki przełączników, topologia opracowana przez Fujitsu pozwala zaoszczędzić nawet do 20% energii, jaką pobiera klaster. Jest to więc ze wszech miar energooszczędne, tzw. „zielone” rozwiązanie.

Firma zapowiada, że szczegóły swojego rozwiązania zaprezentuje jeszcze w tym miesiącu na konferencji Summer United Workshops on Parallel, Distributed and Cooperative Processing 2014 (SWoPP 2014), które odbędzie się w Niigata City (Japonia). Jeśli chodzi o komercyjną wersję topologii, to pierwsze oparte na niej klastry mają pojawić się w ofercie firmy na początku 2016 r.


TOP 200