Fujitsu rozwija układy Sparc - zapowiada nowe, uniksowe serwery

Fujitsu jest jednym z liczących się graczy na rynku serwerów uniksowych, na którym roczne obroty sięgają obecnie kwoty 9 mld USD. Firma stara się na nim rywalizować z takimi gigantami, jak IBM (który opanował ponad połowę tego rynku) i dalej rozwija swój flagowy produkt, jakim jest procesor Sparc64.

Fujitsu jest bliskim partnerem Oracla. Obie firmy rozwijają swoje własne wersje procesora Sparc i projektują wspólnie oparte na tym układzie serwery, wprowadzając je następnie do swoich ofert. W opinii specjalistów, przyszłość procesora Sparc64 rysuje się w jasnych barwach. Co prawda rynek rozwiązań uniksowych od lat kurczy się, ale serwery tej platformy cieszą się dalej wzięciem i są chętnie kupowane przez bardziej wymagających użytkowników (nauka, bankowość i sektor rządowy).

Fujitsu zaprzecza jednocześnie spekulacjom, że zamierza zrezygnować z rozwijania własnych procesorów Sparc i instalować w przyszłości w swoich serwerach układy CPU produkowane przez Oracla. Firma twierdzi, że jej układy Sparc są docenione przez użytkowników, ponieważ wspierają funkcjonalności RAS (Reliability, Availability i Serviceability; niezawodność, dostępność i łatwość obsługi), charakterystyczne dla systemów mainframe.

Zobacz również:

  • 2024 – czego spodziewać się od technologii?
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Fujitsu wzbogacił na początku tego roku ofertę o nowy uniksowy serwer noszący nazwę M10, który zawiera procesor Sparc64 X. Firma zapowiada, że w pierwszej połowie 2014 r. użytkownicy serwerów M10 będą w nich mogli instalować kolejny, jeszcze wydajniejszy procesor - układ Sparc64 X Plus. Ma on oczywiście tę samą architekturę co układ Sparc64 X, ale jest taktowany szybszym zegarem (3,5 GHz), wspiera nową, firmową technologię CMI (Coherent Memory Interconnect) i zawiera zintegrowany akcelerator, dzięki któremu szyfruje szybko dane.

Firma informuje jednocześnie, że pracuje już nad kolejną wersją układu, któremu nadała roboczą nazwę Sparc64 XI. Będzie to jej pierwszy układ produkowany przy użyciu technologii 20 nanometrów. Oferowane obecnie układy Sparc są produkowane przy użyciu technologii 28 nm.

Fujitsu przymierza się też do produkowania układów opartych na trójwymiarowych tranzystorach (3D). Będą one stosowane w układach Sparc kolejnych generacji, wytwarzanych przy użyciu jeszcze nowszych technologii (być może 16 czy 12 nm).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200