Fujitsu kończy prace nad swoim pierwszym superkomputerem klasy „exascale”

Fujitsu i japoński ośrodek badawczy Riken ogłosiły, że zakończyły prace nad superkomputerem noszącym roboczą nazwę post-K. Jeśli wszystko pójdzie dalej zgodnie z planem, system zostanie oficjalnie oddany do eksploatacji w 2021 r.

Post-K jest następcą znanego superkomputera K, który został swego czasu zaprojektowany przez Fujitsu we współpracy z nieistniejącą już firmą Sun Microsystems. Premiera tego systemu (bazującego na procesorach Sparc64 VIIIfx i zawierającego ponad 80 tys. węzłów obliczeniowych) miała miejsce w połowie 2011 roku.

Było to znaczące wydarzenie, ponieważ był to wtedy pierwszy superkomputer przetwarzający dane z szybkością przekraczającą 8 petaflopsów. Natomiast kilka miesięcy później superkomputer K odnotował kolejny rekord. Zajął pierwsze miejsce na liście Top500, oferując wydajność rzędu 10 petaflopsów. Palmę pierwszeństwa odebrał mu po jakimś czasie superkomputer Sequoia zaprojektowany przez firmę IBM.

Zobacz również:

Fujitsu instaluje w superkomputerze post-K firmowe procesory A64FX. Jest to układ scalony bazujący prawie w stu procentach na architekturze Arm8, zawierający 48 podstawowych rdzeni obliczeniowych oraz cztery rdzenie, którym twórcy procesora nadali nazwę „asystenci”.

Fujitsy chwali się i twierdzi, że jest to pierwszy procesor wspierający zestaw instrukcji SVE (Scalable Vector Extension), zaprojektowanych specjalnie dla superkomputerów wyposażonych w układy Arm. Fujitsy podaje, że układ A64FX może przetwarzać dane z szybkością ok. 2,7 teraflopsów.

Oznacza to, że jedna standardowa szafa zapełniona takimi procesorami (zawierająca 384 węzły obliczeniowe) przetwarza dane z szybkością jednego petaflopsa. W momencie oddania do użytku superkomputer post-K będzie jednym z pierwszych systemów obliczeniowych klasy „exascale” (czyli takich, których wydajność przekracza 1000 petaflopsów).


TOP 200