Fujitsu DL 700

Nowa 24-igłowa drukarka Fujitsu DL 700 cechuje się w porównaniu z innymi tego typu urządzeniami mniejszą głośnością oraz dużą szybkością pracy. Pozostałe parametry tej konstrukcji o oryginalnym wyglądzie opisujemy niżej.

Nowa 24-igłowa drukarka Fujitsu DL 700 cechuje się w porównaniu z innymi tego typu urządzeniami mniejszą głośnością oraz dużą szybkością pracy. Pozostałe parametry tej konstrukcji o oryginalnym wyglądzie opisujemy niżej.

Nie z mody, a z potrzeby

Coraz większą popularność wśród użytkowników komputerów zdobywają . Ich zalety to przede wszystkim wysoka jakość druku i cicha praca, natomiast wady to duży koszt eksploatacji, możliwość druku tylko jednej kopii dokumentu jednocześnie oraz brak traktora do pracy z papierem perforowanym (tzw. wstęgą lub składanką). Dlatego jeszcze długo w wielu instytucjach stosowane będą drukarki igłowe, a wśród nich coraz więcej pojawia się modeli 24-igłowych gwarantujących lepszą jakość druku przy niewiele wyższej cenie. W bankach i urzędach, gdzie trzeba drukować duże ilości dokumentów w kilku egzemplarzach, tego typu sprzęt jest praktycznie niezastąpiony (drukarki wierszowe są znacznie droższe).

"Jak ją widzą, tak ją piszą"

Drukarka DL 700 wyposażona jest w długi wałek umożliwiający wydruk na papierze o szerokości do 33 cm, co implikuje jej stosunkowo pokaźne rozmiary: 484x243x188 mm. Ma kształt prostopadłościanu z lekko pochyloną i zaokrągloną ścianką czołową. W jej dolnej części w specyficznym podcięciu (należą się tu słowa uznania za niebanalny wygląd drukarki) znajdują się tylko dwa wskaźniki i trzy przyciski sterujące. Jest ich tak mało, gdyż wszelkie parametry pracy ustawia się programowo. Jest to pewnego rodzaju zaleta - można łatwo z menu programu sterującego wybrać odpowiednie wartości parametrów, ale także i wada, gdyż do ich zmiany trzeba włączyć odpowiedni program, co w systemie DOS wiąże się z koniecznością przerwania pracy aplikacji.

Specjalny nacisk producent położył na ekologię. Poza opakowaniem (materiały z odzysku) oraz czystym procesem produkcji obniżono poziom hałasu do 48 dB przy wydruku z najwyższą jakością, co jak na drukarkę igłową jest niezłym wynikiem. Aby to osiągnąć obudowa jest szczelna, pozostają jedynie szczeliny, przez które transportowany jest papier. Wewnątrz niej zamocowano paski gąbki dla skuteczniejszego tłumienia drgań i hałasu. Takie rozwiązanie powoduje jednak, że arkusz drukowany jest wewnątrz urządzenia, a ponieważ obudowa jest nieprzezroczysta, więc wynik pracy widoczny jest dopiero po zadrukowaniu ok. 1/3 strony. Dla osób przyzwyczajonych do bieżącej kontroli wydruku może to być wadą.

Po raz pierwszy spotkałem się w instrukcji sprzętu z parametrem "generowanie ciepła" - drukarka wytwarza do 45 kcal/godz., a więc nie zastąpi komputera z Pentium do dogrzewania pomieszczeń. DL 700 podłącza się do komputera za pomocą interfejsu Centronics; urządzenie nie zostało wyposażone w możliwość wyboru. Samo gniazdo złącza umieszczono pod spodem, co nie jest zbyt wygodne nawet przy sporadycznym dołączaniu sprzętu. Maksymalny bufor drukarki to 24 kB, przy czym można go zmniejszyć do 256 B, 2 kB lub 8 kB.

24-igłowa głowica zapewnia druk jedno- lub dwukierunkowy z rozdzielczością do 360 dpi, a każdy znak drukowany jest w prostokącie 36x24 igły (tryb listowy), 18x24 (raportowy) lub 12x24 (przeglądowy). Arkusze papieru mogą mieć szerokość do 330 mm, a więc bez kłopotu można korzystać z papieru o formacie A3. Składanka wsuwana jest do drukarki od tyłu, natomiast pojedyncze arkusze - od góry, podobnie jak w większości drukarek igłowych. Wyboru rodzaju transportu (traktor dla składanki lub wałek dla pojedynczych arkuszy) dokonuje się przez ustawienie dźwigni w górnej części obudowy. W zależności od grubości papieru (bądź liczby kopii) głowicę można odsunąć od wałka na pożądaną odległość (służy do tego czteropozycyjny przełącznik wewnątrz obudowy). Arkusze drukowane są bez konieczności usuwania składanki z traktora. Zgodnie z instrukcją drukarka zapewnia poprawny wydruk do 3 kopii.

DL 700 korzysta z własnego języka komend sterujących zwanego Fujitsu DPL24C PLUS, ale może emulować także IBM Proprinter XL24E oraz Epson ESC/P2. Drukarka ma wbudowane 10 fontów oraz pozwala na załadowanie 2 dodatkowych. Bogata jest lista oferowanych znaków narodowych i sposobów ich kodowania, bowiem aż 50. Polskie można znaleźć na stronie kodowej 852, ponadto jest "Polish, Mazowian, Mazowian-T, Latin 2, Latin Polish, DHN", co powinno zadowolić każdego użytkownika.

Osiągana szybkość druku dla gęstości 12 zn./cal wynosi do 72 zn./s w trybie listowym, 144 - raportowym i korespondencyjnym oraz 216 w przeglądowym. Wartości te są niższe o 20% dla gęstości 10 zn./cal. DL 700 wyposażona jest w małą kasetę z taśmą barwiącą (porusza się razem z głowicą), a producent zapewnia, że jej trwałość osiąga 4 mln znaków.

Oprogramowanie

Do drukarki dołączono oprogramowanie sterujące dla systemów DOS i Windows. Ciekawostką jest możliwość wyboru jednego z pięciu języków (niestety brak wśród nich polskiego), w jakim aplikacja komunikuje się z użytkownikiem. Po wybraniu wszystkich ustawień można je zapisać w osobnym pliku, dzięki czemu można "wyprodukować" kilka różnych zestawów parametrów do późniejszego wykorzystania w zależności od potrzeb. Drukarkę można szybko przygotować do pracy korzystając z ustawień standardowych, które wywołuje się jednym klawiszem.

Dzięki sterowaniu programowemu możliwości określania parametrów parcy są znacznie większe, niż dla standardowych drukarek, gdzie liczba przycisków jest ograniczona. Można więc ustawić liczbę znaków na cal 2,5-20 (przy czym litery nie zwężają się, ale wzajemnie zachodzą przy gęstości większej niż 12 zn./cal), podobnie jest z odległością wierszy. Wśród zestawu parametrów występują możliwości ustawienia zera zwykłego lub przekreślanego, osobnego kodu końca linii i zmiany wiersza, określenie działania drukarki w momencie osiągnięcia prawego marginesu itp.

Po skonfigurowaniu drukarki zestaw jest przesyłany do drukarki po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.

Nie ma róży bez kolców

Do zalet drukarki DL 700 można zaliczyć: do nich zaliczyć cichą pracę, dużą szybkość, elegancki wygląd, programowe sterowanie dużą liczbą parametrów, łatwy dostęp do mechanizmu drukującego, zwartą budowę. Jednakże kilka drobnych niedoróbek pozostawia pewien niesmak. Nie wiadomo dlaczego przesylanie do drukarki zestawu parametrów powoduje wciągnięcie i wysunięcie kartki, którą trzeba ponownie włożyć. Jeśli jest to kilka arkuszy poprzekładanych kalkami, wtedy jest to tym bardziej irytujące. Drukarka uporczywie (przy drukowaniu z Windows) domaga się papieru, choć jest on do niej poprawnie załadowany. Ostatnia sprawa to instrukcja sklejona w taki sposób, że właściwie od razu kwalifikuje się do zaniesienia do introligatora (po kilkakrotnym otwarciu w tym samym miejscu wylatują z niej kartki).

24-igłowa drukarka Fujitsu DL 700 cechuje się cichą i szybką pracą. Może drukować do 3 kopii arkuszy o formacie do A3 lub składance. Wyposażona jest w kilka zestawów polskich znaków. Jej sterowanie odbywa się programowo, zarówno w DOS jak i Windows.

Produkt: 24-igłowa drukarka Fujitsu DL 700

Dystrybutor w Polsce: Initel Serwis, 01-177 Warszawa, ul. Długosza 19, tel. 32 76 87, tel./fax 32 61 26

Cena: ok. 6,3 mln zł + VAT


TOP 200