Fugaku obronił w rankingu Top500 pozycję lidera

Najnowszy, czerwcowy ranking Top500 pokazuję, że Fugaku pozostaje dalej najszybszym superkomputerem na świecie, zajmując w nim pierwsze miejsce już po raz trzeci z rzędu. Jest też przy tym trzy razy szybszy od superkomputera zajmującego drugie miejsce.

Fugaku

Wśród 10 najszybszych superkomputerów – których wydajność mierzy benchmark High Performance Linpack (HPL) - pięć pracuje w Stanach Zjednoczonych, trzy pracują w Chinach, a po jednym w Niemczech i we Włoszech. A oto podstawowe parametry i osiągnięcie pierwszej dziesiątki.

1. Fugaku

System mający wydajność 442 Pflop/s, który został zbudowany przez Fujitsu. Zawiera 7 630 848 rdzeni i znajduje się w RIKEN Center for Computational Science (R-CCS) w Kobe (Japonia).

Zobacz również:

  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania
  • Frontier i Aurora na pierwszych miejscach listy TOP500
  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards

2. Summit

Jest to najszybszy system w USA, mający wydajność 148,8 Pflop/s. Superkomputer zawiera 4356 węzłów obliczeniowych, każdy ma do dyspozycji dwa procesory Power9 (22 rdzenie) i sześć procesorów graficznych Nvidia Tesla V100. Węzły są połączone ze sobą siecią Mellanox EDR InfiniBand. Zbudowany przez IBM system znajduje się w Oak Ridge National Laboratory (ORNL) w Tennessee.

3. Sierra

Wydajność - 94,6 Pflop/s. Zawiera 4320 węzłów, każdy z dwoma procesorami Power9 i czterema procesorami graficznymi Nvidia Tesla V100. Miejsce instalacji - Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii.

4. Sunway TaihuLight

System zachował swoją pozycję w rankingu z takim samym wynikiem jak poprzednio, czyli 93 Pflop/s. Sunway TaihuLight dysponuje procesorami Sunway SW26010, które mają ogólnie 10 649 600 rdzeni. Został opracowany przez Narodowe Centrum Badawcze Inżynierii i Technologii Komputerów Równoległych (NRCPC) w Chinach i jest zainstalowany w Narodowym Centrum Superkomputerów w Wuxi.

5. Perlmutter

To nowa pozycja na liście Top500. Superkomputer jest oparty na platformie HPE Cray Shasta i zawiera procesory AMD EPYC (1536 węzły plus akceleratory Nvidia A100). Wydajność - 64,6 Pflop/s.

6. Selene

System bazujący na układach AMD EPYC z akceleratorami Nvidia A100, zawierający połączenia Mellanox HDR InfiniBand. Ma wydajność 63,4 Pflop/s i jest zainstalowany w zakładach Nvidii w USA.

7. Tianhe-2A

System zawiera procesory Intel Xeon i akceleratory NUDT Matrix-2000 DS. Zawiera ogółem 4 981 760 rdzeni i ma wydajność 61,4 Pflop/s. Został opracowany przez Chiński Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych (NUDT) i jest wdrażany w Narodowym Centrum Superkomputerów w Guangzhou w Chinach.

8. JUWELS Booster Module

Najszybciej pracujący w Europie system o wydajności 44,1 Pflop/s. Opiera się na procesorach AMD EPYC, akceleratorach Nvidia A100 i połączeniach Mellanox HDR InfiniBand. Został zbudowany przez firmę Atos i jest zainstalowany w Forschungszentrum Juelich (FZJ) w Niemczech.

9. HPC5

System z modułami PowerEdge zbudowany przez firmę Dell. Ma wydajność 35,5 Pflop/s oraz zawiera akceleratory Nvidia Tesla V100 i połączenia Mellanox HDR InfiniBand jako sieci. Został zainstalowany przez włoską firmę Eni S.p.A.

10. Frontera

System zbudowany przez firmę Dell, bazujący na serwerowych modułach Dell C6420. Ma wydajność 23,5 Pflop/s i zawiera 448 448 rdzeni Intel Platinum Xeon. Pracuje w Texas Advanced Computing Center na University of Texas.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200