Frontier nadal najszybszym superkomputerem ma świecie

Najszybszym na świecie superkomputerem jest nadal Frontier, który pracuje ponad dwa razy szybciej od drugiego systemu sklasyfikowanego w rankingu TOP500. W pierwszej dziesiątce publikowanego co sześć miesięcy rankingu, datowanego na listopad tego roku, pojawił się tylko jeden nowy system obliczeniowy.

To superkomputer Leonardo, który wskoczył od razu na wysokie, bo czwarte miejsce. Frontier, który w czerwcu stał się pierwszym eksaskalowym superkomputerem i zajął pierwsze miejsce wśród najszybszych na świecie.

Superkomputer Frontier ma wydajność 1,102EFLOP/s, która nie zmieniła się przez ostatnie sześć miesięcy. Drugie miejsce zajmuje superkomputer Fugaku, który również jest superkomputerem eksaskalowym czyli takim, który taki może wykonywać ponad jeden kwintylion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (1 exaFLOP/s).

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Frontier i Aurora na pierwszych miejscach listy TOP500
  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards

Superkomputer Lumi pomimo podwojenia wydajności zajmuje nadal trzecie miejsce, wyprzedzając nieznacznie nowicjusza na tej liście, czyli wspomniany wcześniej superkomputer Leonardo, który w poprzedniej edycji rankingu TOP500 zajął dość odległe, bo 150. miejsce. To bardzo duży awans.

Oprócz pierwszego miejsca w rankingu pod względem maksymalnej szybkości, Frontier zajął również najwyższe miejsce w rankingu superkomputerów w teście jego przydatności przy obsługiwaniu aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję. To klasyfikacja znana jako HPL-MxP. Pomiar tzw. czystej prędkości jest znany jako test porównawczy HPL (High Performance Linpack ), który mierzy, jak dobrze systemy radzą sobie z tradycyjnymi obliczeniami, takimi jak równania liniowe.

Oto pierwsza dziesiątka listy TOP500 z listopada 2022 roku:

1. Superkomputer Frontier, system HPE Cray EX obsługiwany przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych. System zawiera procesory AMD EPYC trzeciej generacji reprezentujące blisko 8 mln rdzeni. Wydajność HPL tego systemu to 1,102EFLOP/s.

2. Superkomputer Fugaku. System pracuje w RIKEN Center for Computational Science (w Kobe, Japonia), zawiera 630 848 rdzeni i ma wydajność 442,01 PFLOP/s w teście HPL. Jest zbudowany na bazie mikroprocesorów Fujitsu A64FX.

3. Superkomputer LUMI. To o system HPE Cray EX pracujący w centrum EuroHPC w CSC w Kajaani (Finlandia) mający wydajności 151,9 PFLOP/s. Opiera się na procesorach AMD i zawiera 2 220 288 rdzeni.

4. Superkomputer Leonardo. System pracuje w Bolonii (Włochy), bazuje na układach Intel/Nvidia, zawiera 1 463 616 rdzeni i ma wydajność 174,70 PFLOP/s.

5. Superkomputer Summit. System IBM pracujący w Oak Ridge National Laboratory (Tennessee, USA), oferujący wydajność HPL ok. 148,8 PFLOP/s. Komputer ma ogółem 2 414 592 rdzeni i zawiera 4356 węzłów obliczeniowych wyposażonych w dwa 22-rdzeniowe procesory Power9. Węzły są połączone ze sobą magistralą Mellanox EDR InfiniBand.

6. Superkomputer Sierra. System ma podobną architekturę co Summit i wydajność 94,6 PFLOP/s. Zawiera 4320 węzłów z dwoma procesorami Power9 i czterema procesorami graficznymi Nvidia Tesla V100 oraz łącznie 1 572 480 rdzeni. Znajduje się w Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii.

7. Superkomputer Sunway TaihuLight. To maszyna opracowana przez National Research Center of Parallel Computer Engineering & Technology (NRCPC) w Chinach, która pracuje w mieście Wuxi. Ma 10 649 600 rdzeni w benchmarku HPL osiąga wydajność 93 PFLOP/s.

8. Superkomputer Perlmutter. System Perlmutter jest oparty na platformie HPE Cray Shasta i zawiera 1536 węzłów bazujących na układach AMD EPYC wspieranych przez akceleratory Nvidia A100. System ma wydajność 70,87 PFLOP/s i zawiera ogółem 761 856 rdzeni.

8. Superkomputer Selene. System pracuje w laboratorium Nvidii w USA, ma 555 520 rdzeni i zawiera układy Nvidia DGX A100 SuperPOD bazujące na procesorach AMD EPYC. Jego wydajność to 63,4 PFLOP/s.

10. Superkomputer Tianhe-2A. System jest wyposażony w procesory Intel Xeon i akceleratory Matrix-2000 DSP firmy NUDT. System Tianhe-2A ma 4 981 760 rdzeni i wydajność 61,4 Pflop/s. Został opracowany przez chiński Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych (NUDT) i pracuje w Narodowym Centrum Superkomputerowym w Kantonie (Chiny).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200