Freenet - sieć bez cenzury

Trwało to prawie siedem lat, ale w końcu ukazała się pierwsza publiczna wersja Freenet, oprogramowania do budowania oraz przeglądania całkowicie anonimej sieci.

W 1999 roku Ian Clarke opublikował swoją pracę doktorską, w której opisał podstawy teoretyczne całkowicie anonimowej i trudnej do cenzurowania sieci, którą nazwał Freenetem. Jej podstawowe założenia to architektura peer-to-peer, przekazywanie każdego połączenia przez wiele węzłów pośrednich, z których żaden nie wie dokładnie skąd pochodzi połączenie, oraz szyfrowanie całości ruchu.

W odróżnieniu od innych architektur tego typu (Tor, I2P) każdy węzeł Freenetu jest również serwerem i przechowuje fragmenty opublikowanej przez innych informacji w zaszyfrowanej postaci. Celem projektu było zawsze stworzenie systemu, z którego raz opublikowanej informacji po prostu nie będzie się dało skasować - bo będzie ona rozsiana na zbyt wielu węzłach.

W obecnej wersji Freenet jest oprogramowaniem, które pozwala zarówno na uruchomienie węzła (dorzucając się z fragmentem swojego dysku do wspólnej puli i przekazując połączenia) oraz korzystanie z zasobów Freenetu przy pomocy przeglądarki WWW (przez specjalne proxy).

W praktyce Freenet potrzebuje trochę czasu na "zobaczenie" innych węzłów a im dłużej działa i im bardziej rośnie jego tablica routingu, tym połączenia są szybsze. Aktualna wersja to pierwsza publiczna wersja ale nadal "alpha", więc należy do niej podchodzić z dużą dozą tolerancji.

Freenet: http://www.freenetproject.org/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200