Freeform - aplikacja, dzięki której praca z plikami graficznymi nabiera nowego wymiaru

Apple wprowadził w tym tygodniu do oferty aplikację whiteboard przeznaczoną dla urządzeń iOS, iPadOS i macOS, która usprawnia pracę grup roboczych wykorzystujących materiały graficzne. Aplikacja nosi nazwę Freeform i pozwala użytkownikom porządkować zasoby graficzne, umieszczając je na specjalnych obszarach roboczych zwanych tablicami.

Grafika: Apple

Dzięki temu mogą oni widzieć, udostępniać i wspólnie opracowywać wszystkie materiały w jednym miejscu, nie przejmując się układem treści czy rozmiarami stron. Użytkownicy mogą dodawać różnego rodzaju pliki, a następnie podglądać ich zawartość bezpośrednio na tablicy. Aplikację Freeform stworzono z myślą o pracy zespołowej i jej użytkownicy mogą ze sobą współpracować nawet wtedy w trakcie połączenia FaceTime. Tablice Freeform są przechowywane w iCloud, dzięki czemu ich treści są synchronizowane na wszystkich urządzeniach.

Obszar roboczy aplikacji rozszerza się w miarę dodawania treści do tablicy, a dzięki obsłudze wbudowanych gestów użytkownicy mogą z łatwością korzystać z tablicy, rysując np. palcem w dowolnym miejscu obszaru roboczego. Aplikacja Freeform obsługuje wiele różnych plików, m.in. obrazy, materiały wideo i audio, dokumenty, PDF-y, łącza do stron i lokalizacji na mapach oraz naklejki. Użytkownicy mogą przy tym przeciągać i upuszczać treści na tablicę z poziomu innych aplikacji, w tym aplikacji Pliki i Finder.

Zobacz również:

  • Ta technika rozwiązuje problem ograniczonej wielkości okien kontekstowych obsługujących modele językowe LLM
  • Canva dokonuje największego przejęcia w pościgu za Adobe

Dzięki funkcji Szybkiego przeglądu użytkownicy mogą podejrzeć treść, nie wychodząc z tablicy. Wystarczy tylko, że stukną ją dwukrotnie. Ponadto mają możliwość odtwarzania kilku plików wideo jednocześnie w widoku dynamicznym. Treści takie jak obrazy czy dokumenty PDF można „przypiąć” do tablicy, aby następnie dodawać adnotacje na lub wokół nich. Aplikacja Freeform doskonale więc nadaje się na przykład do zapisywania koncepcji projektowych na rzutach nieruchomości, nieodzownych przy remontach.

Aplikacja Freeform wykorzystuje nowe funkcje do pracy grupowej. Pozwalają one zapraszać inne osoby do tablicy Freeform poprzez przeciągnięcie do niej wybranego wątku z aplikacji Wiadomości. Wszyscy członkowie takiego wątku dostaną automatyczne zaproszenie do tablic.

Aplikacja Freeform jest dostępna bezpłatnie na wszystkich urządzeniach iPhone, iPad i Mac, którymi zarządzają odpowiednio systemy operacyjne iOS 16.2, iPadOS 16.2 i macOS Ventura 13.1.

Źródło: Apple

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200