Freedom 1.0 gwarantuje użytkownikom przeglądarek 100-proc. Anonimowość

Na zakończonej wczoraj konferencji Demo 99 kanadyjska firma Zero-Knowledge Systems przedstawiła rozwiązanie Freedom 1.0 zapewniające internautom całkowitą anonimowość. Jest to możliwe dzięki połączeniu szyfrowania danych z maskowaniem użytkownika.

Na zakończonej wczoraj konferencji Demo 99 kanadyjska firma Zero-Knowledge Systems przedstawiła rozwiązanie Freedom 1.0 zapewniające internautom całkowitą anonimowość. Jest to możliwe dzięki połączeniu szyfrowania danych z maskowaniem użytkownika.

Program, współpracujący m.in. z Microsoft Internet Explorerem i Netscape Communicatorem, ukrywa tożsamość osoby przeglądającej WWW. Aplikacja na komputerze użytkownika łączy się z siecią serwerów Freedom, które działają jako anonimowe proxy. Podczas połączenia generowane są bezużyteczne informacje o użytkowniku i jego profilu przy każdym kolejnym kliknięciu myszą lub rejestrowaniu się do dyskusji online. W ten sposób dostawcy Internetu i właściciele stron WWW nie mogą poznać tożsamości i miejsca, z którego łączy się użytkownik.

Program ma wbudowany licznik ograniczający liczbę e-maili, które można wysłać w ciągu jednego dnia. Zabezpieczenie to uniemożliwia jego użytkownikom wykorzystanie anonimowej tożsamości do wysyłania niechcianych przesyłek reklamowych, tzw. spamów.

"Nawet jeśli zostaniemy wezwani przez sąd do ujawnienia informacji o kliencie, odpowiemy, że po prostu ich nie znamy. Wszystko, co posiada Zero-Knowledge, to zakodowane dane" - stwierdził Austin Hill, szef firmy. "Nasz system szyfrowania może być rozpowszechniany na całym świecie, bo jesteśmy z Kanady" - dodał Hill, komentując politykę amerykańskiego rządu, dotyczącą szyfrowania dokumentów. W USA obowiązuje zakaz eksportu oprogramowania szyfrującego, wykorzystującego silniejsze niż 56-bitowe algorytmy kodowania, bez specjalnej zgody amerykańskiego Commerce Department.

Autorzy Freedom 1.0 rekomendują go jako produkt wspomagający kontakty społeczne, lecz nie wykluczają jego innych zastosowań. A. Hill twierdzi, że wzrasta zapotrzebowanie na ochronę własnej tożsamości zwłaszcza wśród użytkowników chcących uczestniczyć bez ponoszenia konsekwencji w dyskusjach politycznych, religijnych czy dotyczących zdrowia. Obecnie każdy serwis handlu elektronicznego może śledzić aktywność klienta po każdym jego kliknięciu myszą.

Freedom 1.0 w wersji komercyjnej ma pojawić się na wiosnę. Bezpłatna, 45-dniowa wersja testowa programu będzie dostępna na internetowej stronie firmy w marcu.

Zero-Knowledge Systems zapowiada również przygotowanie wersji aplikacji dla Mac OS, Linuxa, Windows NT Workstation 4.0 i Windows 2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200