Francja chce być championem AI. 500 mln euro na rozwój sektora ML

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas VivaTech w Paryżu, największych w Europie targów zaawansowanych technologii, obiecał 500 mln euro dofinansowania dla francuskiego sektora sztucznej inteligencji, aby ten mógł stać się konkurencyjny w skali globalnej i nie pozostał w tyle za Chinami i USA.

Possessed Photography /Unsplash

„Musimy przyspieszyć rozwój naszego sektora sztucznej inteligencji, aby nie odstawał od chińskiego i amerykańskiego: nie możemy pozostać w tyle za Chinami i USA”, oznajmił Macron, zapowiadając rozwijanie klastrów sztucznej inteligencji. Prezydent zauważył, że Francja jest „w dobrej pozycji w Europie kontynentalnej”, ale musi inwestować i nie posuwać się za daleko wraz z UE w regulowaniu AI. Powiedział też, że liczy na to, iż wsparcie rozwoju AI we Francji pozwoli jej wyłonić kilku światowych championów tego sektora.

Dodał, że chce poprawić możliwości obliczeniowe w kraju, ponieważ ich niedostatek jest „ogromnym ograniczeniem” dla rozwoju AI. Macron zapowiedział również, że chce, by Francja poczyniła postępy w kwestii „gigakomputerów” i rozwinęła „wielkie modele językowe jako open source”.

Zobacz również:

  • Autonomia w autach nie tak bezpieczna - miażdżący raport o Tesli
  • Sztuczna inteligencja wkroczyła do aplikacji Speaking Practice
  • Blaski i cienie AI

W ocenie prezydenta Francji, „wiele można by poprawić dzięki sztucznej inteligencji”, m.in. politykę migracyjną, dzięki zdolności przetwarzania danych przy jednoczesnym ograniczeniu oszustw. „Walka o naszą suwerenność rozgrywa się także w algorytmach” – ocenił w komunikacie Pałac Elizejski.

Salon VivaTech w Paryżu odwiedza również szef Tesli i Twittera Elon Musk, z którym Macron spotkał się 16.06. Francuski rząd ma nadzieję, że zdoła przekonać Muska, iż „Francja jest najlepszym możliwym miejscem w Europie do założenia kolejnej fabryki Tesli” – jak powiedział w ubiegłym tygodniu w CNBC minister ds. cyfryzacji Jean-Noel Barrot.

Tegoroczny salon VivaTechprzyciągnął kilka tysięcy specjalistów z sektora zaawansowanych technologii; największym powodzeniem cieszą się ekspozycje poświęcone sztucznej inteligencji generatywnej, spopularyzowanej ostatnio przez ChatGPT , pisze agencja AFP.

Duże zainteresowanie wzbudził prototyp wyposażonego w AI samochodu, który stworzył koncern Renault we współpracy z francuskim producentem samolotów Dassault, firmą telekomunikacyjną Orange, koncernem Thales specjalizującym się w elektronice przeznaczonej dla wojska, lotnictwa i firm transportowych oraz STMicroelectronics (francusko-włoskim producentem elektroniki).

Francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, który również odwiedził salon VivaTech, powiedział, że należy postawić na „innowacje” zanim wprowadzi się „regulacje” dotyczące sztucznej inteligencji. „Europa powinna zbudować swą niezależność na sztucznej inteligencji, a zwłaszcza na sztucznej inteligencji generatywnej”, oznajmił minister i podkreślił, że chodzi zarówno o gospodarczą, jak i kulturalną niezależność Europy. Le Maire dodał, że nie chce, aby powtórzyła się sytuacja związana z wielkimi amerykańskimi firmami technologicznymi - Google, Apple, Facebook, Amazon, czy Microsoft - które całkowicie zdominowały globalny rynek i „pozostawiły Europę w tyle”. „Nie zaczynajmy regulować zanim nie będziemy inwestować i wprowadzać innowacji. W przeciwnym wypadku będziemy regulować technologie, które nie będą nasze” - podkreślił minister.

Wcześniej w środę Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie Aktu o Sztucznej Inteligencji, który ma wprowadzić przepisy regulujące wpuszczanie na rynek dostawców oraz firmy wdrażające systemy AI w zależności od poziomu ryzyka, jakie może generować sztuczna inteligencja.

Źródło: PAP

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200