Francja: Niech UE zablokuje piratów

Jak już informowaliśmy, we Francji i Wielkiej Brytanii pojawiły się propozycje rozwiązań prawnych, na podstawie których osoby notorycznie nielegalnie udostępniające w Sieci treści chronione prawem autorskim traciłyby dostęp do Internetu. Teraz taka propozycja padła na forum całej Unii Europejskiej.

Przewodnictwo w UE właśnie objęła Francja. Jej prezydent, Nicolas Sarkozy, który jest zwolennikiem wspomnianych francuskich rozwiązań, zaproponował, by podobne zapisy znalazły się w dyskutowanym właśnie przez Parlament Europejski pakiecie praw obowiązujących telekomy.

Krytycy francuskiej propozycji zwracają uwagę na to, że dostawcy Internetu mogą, w celu zapobieżenia nielegalnej wymianie, zostać w ten sposób zobowiązani do zablokowania legalnego ruchu. Ponadto przepisy zmieniłyby dostawców z firm udostępniających swoją infrastrukturę techniczną w stróżów prawa.

Dzisiaj nad nowymi przepisami będą głosowały komitety zajmujące się przemysłem i rynkami wewnętrznymi. Dyskusja plenarna i głosowanie odbędzie się we wrześniu.


TOP 200