Francja: Google ukarany za zmiany w polityce prywatności

CNIL – francuska agencja odpowiedzialna m.in. za ochronę prywatności – twierdzi, że koncern Google złamał prawo podczas łączenia w jeden dokument polityk prywatności różnych swoich usług. W związku z tym koncern został ukarany grzywną w wysokości 150 tys. euro.

Zdaniem przedstawicieli Commission Nationale de L'Informatique et des Libertes (CNIL), nowe zapisy, które Google wprowadził w 2012 podczas agregowania dokumentów regulujących kwestie ochrony prywatności użytkowników usług online, są sprzeczne z obowiązującym we Francji prawem.

Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie rozpoczęło się w marcu 2012 r., kiedy Google poinformował, że zamierza scalić w jeden dokument polityki prywatności ok. 60 swoich usług i serwisów – m.in. Youtube, Gmail, Picasa czy Dokumenty.

Zobacz również:

  • ChromeOS otrzyma scentralizowane ustawienia prywatności
  • Chiny chcą cenzurować wszystkie komentarze w internecie

Kontrolerzy CNIL po analizie dokumentacji stwierdzili, że koncern nie dopełnił obowiązku poinformowania użytkowników o zmianach w polityce prywatności, a także, że serwisy firmy bez zgody internautów tworzyły na dyskach ich komputerów pliki cookie (co wedle francuskiego prawa jest nielegalne). Sprawę uznano za poważną, ponieważ, jak tłumaczyli przedstawiciele CNIL, "działania koncernu dotyczyły praktycznie wszystkich francuskich internautów".

Google na razie nie wydał oficjalnego oświadczenia w tej sprawie – rzecznik koncernu stwierdził jedynie, że firma zapoznaje się ze stanowiskiem CNIL i decyzję o ewentualnych działaniach podejmie wkrótce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200