France Telecom przejmuje Orange

Francuski koncern telekomunikacyjny przejmuje brytyjskiego operatora telefonii komórkowej za ok. 40 mld USD. W wyniku tej transakcji powstanie New Orange, jeden z największych operatorów telefonii komórkowej w Europie.

France Telecom oficjalnie potwierdził transakcję, w ramach której przejmie od Vodafone AirTouch brytyjskiego operatora telefonii komórkowej Orange. Wartość umowy, która ma zostać zrealizowana w gotówce i formie wymiany akcji, wynosi ok. 40 mld USD.

Orange jest trzecim największym operatorem telefonii komórkowej w Wlk. Brytanii. Dzięki przejęciu France Telecom stworzy jednego z największych operatorów bezprzewodowych w Europie, co gruntownie umocni jego pozycję na tym rynku. Jest to zgodne ze strategią francuskiego operatora, który pragnie stać się jednym z silniejszych graczy na rynku telekomunikacyjnym Starego Kontynentu.

Francuzi zamierzają połączyć Orange ze swoim działem Itineris, największym bezprzewodowym operatorem we Francji, jak również z innymi oddziałami działającymi w Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Szwajcarii i we Włoszech. Działalność bezprzewodowa będzie prowadzona pod nazwą New Orange, a będzie nią kierował Hans Snook, dotychczasowy dyrektor wykonawczy Orange.

Jak twierdzą przedstawiciele France Telecom, New Orange do końca br. będzie miała ok. 30 mln abonentów. Liczą też, że jej dochody za rok finansowy 1999 wyniosą ok. 7,4 mld USD.

Po sfinalizowaniu transakcji, Vodafone AirTouch, która musiała pozbyć się Orange, aby uczynić zadość zastrzeżeniom Komisji Europejskiej co do jej połączenia z niemieckim Mannesmannem, będzie posiadała ok. 10% akcji France Telecom, jednak bez prawa głosu.

***

France Telecom zamierza przejąć brytyjskiego operatora komórkowego Orange

France Telecom ma wyłączność na negocjacje dotyczące kupna akcji TP SA

France Telecom kupuje udziały w MobilCom

France Telecom przejmuje kontrolę nad Global One

France Telecom przejął 40% udziałów Jordanian Telecom

France Telecom przeprowadza restrukturyzację, liczy na rynki zagraniczne

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200