Fotografowanie zakazane!

Naukowcy z Georgia Institute of Technology stworzyli prototyp urządzenia, które potrafi "oślepić" matryce cyfrowych aparatów i kamer. Sprzęt ma się przydać podczas chronienia miejsc, które nie powinny być pokazane światu oraz... w kinach.

Zdaniem badaczy urządzenie w wersji rozbudowanej będzie w stanie całkowicie uniemożliwić pirackie nagranie filmu za pomocą kamery cyfrowej. Pozwoli też np. utajnić wygląd prototypów sprzętu podczas zamkniętych pokazów.

W swoim wynalazku naukowcy wykorzystali funkcję matrycy CCD polegającą na odbijaniu przez nią światła w stronę, z której ono nadbiegło. Działa ona więc nie jak lustro, lecz raczej podobnie do odblasku - i jest ponoć bardzo łatwa do wykrycia w zaciemnionym pomieszczeniu.

Aktualnie system wykorzystuje światło widzialne i dwie kamery, ale plany mówią o zejściu w stronę podczerwieni. Do rozwiązania pozostał również problem stuprocentowo skutecznego odróżniania matryc CCD od fragmentów materiału odblaskowego.

Dodatkowe informacje: New System Blocks Unwanted Video & Still Photography

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200