Fortinet: 6 prognoz w zakresie bezpieczeństwa sieciowego na rok 2013

5. Botnety będą atakować równocześnie urządzenia mobilne i stacjonarne

W 2012 roku w laboratoriach FortiGuard poddano analizie mobilne botnety takie, jak Zitmo. Analitycy firmy Fortinet znaleźli w nich wiele cech i funkcjonalności, które występowały również w tradycyjnych botnetach zaprojektowanych do przeprowadzania ataków na komputery PC. Zespół FortiGuard prognozuje, że dzięki tej analogii funkcji między botnetami, w 2013 roku pojawią się nowe formy ataków DDoS, które uderzą w urządzenia stacjonarne i mobilne równocześnie. Na przykład, na zainfekowanych urządzeniach mobilnych i PC zostaną zainstalowane takie same komendy serwerów C & C i takie same protokoły ataków. Będą one funkcjonować w tym samym czasie zwiększając tym samym zasięg botnetu. Oznacza to, że będziemy mieć do czynienia z ogromnym monolitycznym botnetem działającym na wielu typach urządzeń końcowych.

6. Wzrośnie liczba złośliwych programów atakujących urządzenia mobilne

Dotychczas większość złośliwego oprogramowania tworzono do przeprowadzania ataków na komputery PC, które są w obiegu już od znacznie dłuższego czasu niż smartfony i tablety. Analitycy z laboratoriów FortiGuard monitorują obecnie około 50 000 próbek złośliwego oprogramowania dla urządzeń mobilnych oraz miliony dla komputerów PC.

Jednak te proporcje będą się zmieniać. Badacze już zauważyli znaczący wzrost mobilnych programów złośliwych i przewidują, że tendencja wzrostowa wzmocni się jeszcze bardziej w przyszłym roku. Wynika to z faktu, że obecnie na rynku jest więcej telefonów komórkowych niż komputerów stacjonarnych, a użytkownicy odchodzą od tradycyjnych platform na rzecz nowszych, mniejszych urządzeń - smartfonów i tabletów. Zespół FortiGuard uważa, że chociaż dopiero za kilka lat zrówna się liczba mobilnych i stacjonarnych próbek malware, to w nadchodzącym roku będziemy świadkami przyspieszonego wzrostu złośliwego oprogramowania dla urządzeń mobilnych. Jego twórcy są świadomi, że zabezpieczenia urządzeń mobilnych jest dziś obecnie bardziej skomplikowane niż ochrona tradycyjnych komputerów.


TOP 200