Forrester typuje 5 zanikających i 5 rozwojowych technologii bezpieczeństwa

2. Bezpieczny transfer plików (urządzenia specjalizowane)

Potrzeba bezpiecznego transmitowania i udostępniania plików pomiędzy partnerami biznesowymi jest duża, ale w ciągu trzech do pięciu lat będzie realizowana w coraz większym zakresie przez usługi w chmurach zamiast przez urządzenia specjalistyczne (appliance) umieszczane w przedsiębiorstwach.

3. UTM (unified threat management)

Popularne w małych firmach i oddziałach zamiejscowych, UTM-y będą wypierane przez nowoczesne bezpieczeństwa, bardziej zintegrowane z zaporą ogniową i mechanizmami wykrywania wtargnięć. Brak takich cech w UTM-ach sprawi, że będą one uważane za przestarzałe. Forrester daje im jeden rok, najwyżej trzy lata, na przekształcenie w kierunku nowych wyzwań i lepsze dostosowanie do potrzeb przedsiębiorstw, chociaż także przyznaje, że UTM prawdopodobnie odniesie umiarkowany sukces rynkowy na dłuższa metę.

Zobacz również:

  • IPS, OLED, mini-LED czy QLED - jaka matryca do pracy?

Polecamy Prognoza IDC 2012: chmury, big data, mobilność i większe wydatki na IT

Dwie kolejne technologie Forrester uznał za zanikające.

4. Tradycyjne zapory sieciowe

Rynek tradycyjnych zapór ogniowych będzie wygasał na rzecz technologii NGFW (next-generation firewall). Firma badawcza uważa, że w perspektywie 10 lat NGFW ostatecznie zastąpi dzisiejsze tradycyjne zapory ogniowe, chociaż te ostatnie nadal będą główną linią cyberochrony co najmniej przez kolejne pięć lat.

5. Sieciowe systemy zapobiegania wtargnięciom (samodzielne)

Rynek niezależnych IPS (intrusion-prevention system), pomimo pomyślnego ich wdrożenia w największych firmach, podupada i prawdopodobnie rozwiązania te zostaną wycofane w ciągu 5 do 10 lat, kiedy to wielofunkcyjne bramy ochronne i zapory ogniowe, zwłaszcza NGFW, wchłoną IPS i będą używane w ich miejsce.

Polecamy 10 mitów bezpieczeństwa IT


TOP 200