Forrester przewiduje – w 2014 rynek IT ruszy szybciej do przodu

Firma analityczna przewiduje, że globalne obroty na rynku IT wzrosną w 2014 r. (porównując rok do roku) o 6,2% i zamkną się kwotą 2,22 bln USD. Przyczyni się do tego fakt, że gospodarka wychodzi z kryzysu, a głównymi czynnikami, które pociągną rynek IT w górę, będzie mobilność oraz szeroko pojęte technologie chmurowego przetwarzania danych.

Jeśli przepowiednie spełnią się, będzie to oznaczać, że rynek IT wychodzi wreszcie na prostą. Warto bowiem pamiętać, że w 2013 r. rynek ten wzrósł zaledwie o 1,6%. Jeszcze bardziej optymistycznie przedstawiają się prognozy dotyczące kolejnego, 2015 roku. Wtedy obroty na rynku IT powinny według firmy Forrester wzrosnąć o 8,1%. To dobry wynik, daleki jednak od tego, co działo się 15 czy 10 lat temu, gdy rynek IT rósł z każdym rokiem o więcej niż 10%.

Pierwszą pozycję w wydatkach IT zajmie oprogramowanie (568 mld USD), a kolejne miejsca zajmują: outsourcing (442 mld USD), konsultacje i usługi integracyjne (421 mld USD), sprzęt komputerowy (416 mld USD) oraz sprzęt komunikacyjny (373 mld USD). Tak duże wydatki na oprogramowanie nie powinno według firmy Forrester nikogo dziwić, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój takich technologii, jak chmury obliczeniowe, usługi XaaS (SaaS, PaaS czy IaaS), Big Data czy analityka, których rdzeniem jest właśnie warstwa programistyczna.

Zobacz również:

  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem

W 2014 r. osłabnie nieco zainteresowanie użytkowników outsourcingiem, ale ma to być przejściowa tendencja i w następnym, 2015 r. ten obszar IT powinien się już rozwijać znacznie szybciej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200