Forrester ocenił oferty firm w obszarze prywatnych chmur obliczeniowych

Firma analityczna Forrester opracowała raport (będący wynikiem sondażu obejmującego ponad 2300 działów IT) z którego wynika, że 55% firm zamierza zbudować w ciągu najbliższych 12 miesięcy prywatną chmurę obliczeniową. Jednocześnie Forrester ocenia, że najlepsze produkty tego typu mają obecnie w swoich ofertach trzy firmy: HP, Cisco i Microsoft.

W raporcie (zatytułowanym Wave) można też przeczytać, że kolejne 33% firm już rozpoczęło budować swoją prywatną chmurę. Oznacza to jedno – przez ostatnie dwa lata prywatne chmury poczyniły olbrzymie postępy i koncepcja tego typu środowisk obliczeniowych przeszła z fazy teoretycznych rozważań w fazę rzeczywistych wdrożeń. Forrester zbadał też oferty ok. 30 firm oferujących rozwiązania z tego obszaru (przyglądając się bliżej dziesięciu z nich) i opracował ranking oceniający, która z nich jest najlepsza. Na pierwszym miejsce tej listy znajduje się oferta HP, a na kolejnych rozwiązania chmurowe opracowane przez Cisco i Microsoft.

Forrester zalicza jednocześnie chmurowe oferty firm IBM, VMware i BMC do produktów kategorii “middle class” (klasa średnia), ponieważ są one ściśle powiązane i zintegrowane ze sprzętem produkowanym przez te firmy, nie pozwalając tym samym użytkownikom budować heterogenicznych środowisk chmurowych. Do kategorii niszowych ofert (ponieważ w porównaniu z innymi ocenianymi produktami nie oferują one tak bogatej gamy opcji i możliwości) Forrester zalicza natomiast rozwiązania takich firm, jak Citrix, CA, ASG i Eucalyptus.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

Firma HP znalazła się na pierwszym miejscu głównie za sprawą jej flagowego produktu w tym obszarze, jakim jest chmurowa platforma HP CloudSystem Enterprise Suite – rozwiązanie oparte na oprogramowaniu OpenStack. Cisco (drugie miejsce) nie ma według firmy Forrester tak kompleksowych rozwiązań chmurowych jak HP, ale jest to za to firma, która opracowała najszerszą wizję rozwoju prywatnych chmur obliczeniowych i konsekwentnie ją realizuje.

Microsoft został też oceniony bardzo wysoko, mając w ofercie zarówno publiczne, jak i prywatne chmury obliczeniowe – od takich rozwiązań jak Systems Center do Azure.

Forrester wskazuje, że na rynku prywatnych chmur można zaobserwować trend polegający na tym, że dostawcy takich środowisk obliczeniowych i deweloperzy opracowują aplikacje przystosowane od razu do pracy w takim otoczeniu. To samo można powiedzieć o systemach zarządzających prywatnymi chmurami, których podaż ciągle rośnie.

Sporo do zrobienia jest natomiast według firmy Forrester w jednym ważnym obszarze, jakim jest integrowanie prywatnych chmur z chmurami publicznymi i budowanie hybrydowych środowisk obliczeniowych. Dostępne obecnie platformy (mówimy cały czas o prywatnych chmurach) oferują w tym obszarze bardzo ograniczone możliwości i podaż narzędzi pozwalających zarządzać jednocześnie chmurami prywatnymi i publicznymi (funkcjonującymi na zewnątrz firmowej zapory) pozostawia wiele do życzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200