Forrester: biznes polubił usługi synchronizowania plików

Coraz więcej korporacji przekonuje się do korzystania z usług przechowywania i synchronizowania plików online, takich jak np. Box, Dropbox czy Skydrive - donosi firma analityczna Forrester Research. Zdaniem ekspertów, mamy tu do czynienia z klasycznym przykładem upowszechniania się w świecie biznesu technologii, która najpierw spopularyzowało się wśród użytkowników domowych (podobnie było wcześniej np. z tabletami). 

"Takie usługi mają dla firm ogromną wartość, ponieważ rozwiązują cały szereg problemów, z którymi stykają się współczesne korporacje" - wyjaśnia Rob Koplowitz, współautor raportu "File Sync and Share Platforms; Q3 2013".

Analitycy nie dziwią się, że biznes polubił Dropboksa i inne serwisy tego typu - są one wygodne, proste w obsłudze i znacznie ułatwiają wykonywanie pewnych operacji (np. sprawną wymianę danych pomiędzy różnymi urządzeniami należącymi do tej samej osoby). "Nie znaczy to jednak, że wdrażanie takich rozwiązań w firmach będzie przebiegało zupełnie bez tarć - działy IT patrzą na to zjawisko niechętnie, ponieważ jest to kolejny produkt technologiczny, który w znacznej mierze pozostaje poza ich kontrolą. Dlatego zwykle mamy do czynienia z reagowaniem działu IT na postępujące bez ich udziału popularyzowanie się tych serwisów"" - wyjaśnia Koplowitz.

Nic więc dziwnego, że dostawcy usług IT starają się reagować na nowe trendy - coraz więcej firm szykuje usługi synchronizacji i hostowania danych, dopasowane do specyficznych wymagań użytkowników biznesowych. Forrester pokusił się o przeanalizowanie aktualnej oferty z tego segmentu, uwzględniając czynniki "biznesowe" - oceniano m.in. wsparcie danej usługi dla popularnych w firmach platform mobilnych, łatwość wdrażania, zabezpieczenia i narzędzia administracyjne, możliwość integrowania się z innymi systemami oraz funkcje podglądu dokumentów. Pod uwagę wzięto również plany rozwoju danego produktu oraz aktualną pozycję rynkową dostawcy danej usługi.

Za lidera zestawienia uznano usługę Box (która zresztą promowana jest jako "hosting plików, który pokocha Twój dział IT") - aczkolwiek niewiele gorzej wypadły EMC Syncplicity oraz IBM Connections. W przypadku zwycięzcy testu za kluczowy atut uznano fakt, że Box rozwija swoją ofertę firm od samego początku działalności (w przeciwieństwie do większości konkurentów, którzy albo wystartowali stosunkowo niedawno, albo dopiero od niedawna dostosowują usługę konsumencką do wymagań biznesu).

Powyższa trójka zdaniem Forrestera najlepiej sprawdzi się w biznesie - w grupie drugiej (wyniki nieco gorsze, ale wciąż świadczące o wysokiej przydatności i dopasowaniu do świata biznesu) znalazły się platformy oferowane przez Citrix, Accellion, Egnyte oraz WatchDox. Trzecią grupę ("strong performers") tworzą AirWatch, Alfresco, Dropbox oraz Salesforce.com, zaś na kolejnych miejscach znalazły się usługi Acronis, Hightail, Google Drive oraz Microsoft SkyDrive.

Rob Koplowitz podkreśla, że decyzję o wdrożeniu w firmie takiego rozwiązania każdorazowo powinna poprzedzić staranna analiza potrzeb danej organizacji - analityk podkreśla, że usługa idealna dla firmy A wcale niekoniecznie się musi sprawdzić w firmie B.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200