Forlans będzie oferował usługi satelitarnego dostępu do Internetu

Firma rozpoczyna dystrybucję znanego w Europie systemu skyDSL. Komercyjna premiera usług satelitarnego dostępu do sieci ma się odbyć na targach Infosystem

Podczas tegorocznych targów Infosystem poznańska firma Forlans zaprezentuje system satelitarnego dostępu do Internetu o nazwie skyDSL. Usługa oferowana już w Niemczech i kilku innych krajach europejskich stanie się komercyjnie dostępna również w Polsce. Jak zapewnia firma, skyDSL różni się od innych ofert satelitarnego dostępu do sieci możliwością dynamicznego przydzielania pasma transmisyjnego na transponderach. System działa na klasycznej zasadzie komunikacji jednostronnej, polegającej na zamawianiu informacji dowolną drogą naziemną (np. modem, SDI) i odbieraniu transmisji kanałem satelitarnym.

Użytkownicy systemu w ramach stałego miesięcznego abonamentu otrzymają nie limitowany dostęp do sieci z prędkością 128 Kb/s oraz, co jest nowością na polskim rynku, będą mogli korzystać z transferu danych z przepustowością dochodzącą do 8 Mb/s. Dotychczas prędkość taka była możliwa do osiągnięcia jedynie w tzw. wariancie offline, czyli przy korzystaniu z usług "zamawiania plików". W przypadku wyboru transmisji z szybkością ponadpodstawową (128 Kb/s) transfer danych będzie jednak rozliczany na zasadzie billingowej. Użytkownicy będą płacić za ilość przesłanych danych.

Zobacz również:

  • Starlinki będą musiały wkrótce stawić czoła podobnym obiektom firmy Amazon
  • Microsoft zaatakowany przez Rosjan - celem kluczowe systemy
  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej

Forlans przedstawił już wstępny cennik satelitarnych usług. Pełny pakiet zawierający niezbędny sprzęt do odbioru transmisji, aktywację i półroczny abonament będzie kosztował 1495 zł brutto. Cenę miesięcznego abonamentu wyznaczono na 67 zł. Firma przedstawiła także wykaz cen dla transmisji szerokopasmowych z uwzględnieniem różnych wariantów prędkości. Cennik wprowadza podział na taryfę dzienną i nocną. Przykładowo, w godzinach 6.00-20.00 koszt pobrania z sieci 10 MB danych z przepustowością 8 Mb/s wyniesie 13 zł netto, natomiast w godz. 20.00-6.00 będzie on o połowę mniejszy.

Forlans utrzymuje, że z usługi skyDSL, świadczonej przy współpracy z Eutelsat, nie będzie można korzystać za pomocą dostępnych już na polskim rynku kart DVB. Są one stosowane do odbioru transmisji satelitarnych, np. poprzez Europe Online. Zestaw sprzętowy oferowany przez Forlans został specjalnie zaprojektowany przez firmę Teles dla usługi skyDSL.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200