Flash zagości w telewizorach

Firma Adobe podczas konferencji NAB Show 2009 w Las Vegas zapowiedziała nową technologię - opartą na Flashu - dedykowaną telewizorom, odtwarzaczom Blu-ray i innym urządzeniom multimedialnym. Dzięki niej sprzęt podłączony do Internetu będzie mógł odtwarzać materiały wideo zapisane z użyciem Flasha (filmy HD) czy umożliwiać uruchamianie aplikacji RIA (Rich Internet Applications).

Technologia Adobe Flash Platform for the Digital Home, bo o niej mowa, pozwoli oglądać w telewizorach filmy zapisane w formacie FLV. Najciekawsza jest jednak możliwość korzystania ze specjalnie do tego celu przygotowanych aplikacji RIA. Będzie się można między nimi a filmem płynnie przełączać lub zastosowane zostanie rozwiązanie widoczne na poniższym zdjęciu, gdzie menu z aplikacjami Flasha jest na wierzchu, na krawędzi ekranu. O tym jednak zdecydują producenci. Wiadomo także, iż pakiet SDK platformy zawiera opis tworzenia widgetów dla telewizorów, które będą mogły wyświetlać dodatkową zawartość na ekranie w postaci małych, zagnieżdżonych modułów - podobnie jak ma to miejsce na pulpicie systemu operacyjnego.

Flash zagości w telewizorach

Koncepcja telewizora z Flashem na pokładzie

Adobe Flash Platform for the Digital Home zdobył już zainteresowanie wśród takich firm jak Intel, Comcast, Broadcom i Netflix czy Disney. Nowa technologia dostępna już jest dla partnerów OEM, oznacza to rychłą premierą urządzeń wyposażonych w nowego Flasha - powinny się one pojawić w sklepach już w drugiej połowie br.

Adobe mocno stara się o dominację Flasha na rynku. Od jakiegoś czasu firma promuje mobilną wersję wtyczki dla telefonów, teraz będziemy go mieć także w telewizorach. A gdzie trafi następnie? Czekamy na wasze komentarze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200