Fizyka optyczna w telekomunikacji

Nadzwyczaj pojemne dyski optyczne

Jeszcze jednym potencjalnym zastosowaniem światła z orbitalnym momentem pędu jest zapis informacji na optycznych dyskach. Zaproponowano metodę przechowywania wielu informacji w jednej lokacji przy dodaniu orbitalnego momentu pędu do wiązki skanującej w specjalnie zaprojektowanych optycznych dyskach.

Problemy techniczne

Zanim dotrą do naszych domów superpojemne dyski lub światłowody pozwalające na transmisję bardzo dużych ilości informacji, trzeba rozwiązać wiele problemów technicznych. Podstawowym i najtrudniejszym do obejścia jest kodowanie i odczytywanie informacji. Fizycy ciągle pracują nad usprawnieniem tego procesu, lecz jak do tej pory, żadne rozwiązanie nie wyszło poza laboratoria. Nawet jeśli uda się rozwiązać ten podstawowy problem, pozostaje kwestia dopasowania światłowodów do specyficznych warunków, jakie trzeba spełnić w celu przesyłania danych zakodowanych w OAM.

Światłowody stosowane dzisiaj powodują samoistne zmiany w orbitalnym momencie pędu światła. Pokazano, że w przypadku światłowodu wielomodowego (stosowanego do przesyłu informacji na mniejsze odległości) wystarczy niewielkie ściśnięcie przewodu (np. postawienie na nim czegoś ciężkiego), aby wiązka światła uzyskała pewną wartość orbitalnego momentu pędu, skutkujące zakłóceniami. Podobne problemy mogą się pojawić przy zginaniu światłowodu.

Projekty dotyczące praktycznego wykorzystania OAM w łączności wydają się obiecujące, niestety minie jeszcze co najmniej kilka lat, zanim uda się opracować technologię przesyłu zakodowanych w ten sposób informacji oraz jeszcze kilka do opracowania opłacalnych, z przemysłowego punktu widzenia, technologii. Do tego czasu projektanci rozwiązań teleinformatycznych powinni się skupić na planowaniu swoich projektów z odpowiednim zapasem, umożliwiającym wytrzymanie rosnących wymagań użytkowników.


TOP 200