Fizyczna karta SIM czy wirtualny eSIM? Oto najważniejsze różnice

Karty SIM są stopniowo wypierane przez eSIM. Czym charakteryzuje się elektroniczna karta SIM i czy warto z niej korzystać?

Karty SIM są obecne na rynku od początków istnienia sieci komórkowej. SIM - z j. ang. subscriber identity module - moduł identyfikacji abonenta. Jest to niewielka karta chip, która na przestrzeni ostatnich lat kilkukrotnie zmieniała swój wygląd, pozwalająca zidentyfikować abonenta. Dodatkowo niewielka pamięć masowa wbudowana w chip pozwala przechowywać na niej wybrane informacje np. kontakty. Swego czasu na rynku można było również znaleźć modele z chipem NFC do płatności zbliżeniowych, ale rozwiązanie to zostało wyparte przez systemy Apple Pay oraz Google Pay.

Klasyczne karty SIM powoli odchodzą na emeryturę
Źródło: Andrey Matveev / Unsplash

Klasyczne karty SIM powoli odchodzą na emeryturę

Źródło: Andrey Matveev / Unsplash

Od 2016 roku na rynku istnieją również wirtualne karty sim eSIM (embedded SIM), które stopniowo zaczynają wypierać klasyczne karty SIM. eSIM to wirtualna karta, która wbudowana jest w dane urządzenie np. smartfon lub smartwatch. Rozwiązanie to pozwala zakodować numer telefonu komórkowego przez operatora wspierającego funkcje eSIM. Rozwiązanie to cechuje się wysoka uniwersalnością oraz kompaktowymi rozmiarami. Zbędny staje się klasyczny slot na karty SIM, przez co eSIM szczególnie ciepło został przyjęty przez producentów smartwatchy.

Zobacz również:

 • eSIM w sprzęcie Apple - wyjaśniamy, co warto o nim wiedzieć

Największa różnica między kartą eSIM, a fizyczną kartą SIM polega na tym, że w przeciwieństwie do tradycyjnej karty SIM, karta eSIM jest wbudowana w płytę główną urządzenia. Nie trzeba jej wkładać i nie można jej wyjąć. Nie oznacza to jednak, że nie można zmieniać numerów lub operatorów, ponieważ informacje na karcie eSIM można ponownie zapisać.

W rzeczywistości zmiana lub konfiguracja może być nawet łatwiejsza. Nie trzeba czekać na dostarczenie nowej karty SIM do domu ani bawić się narzędziem do wysuwania karty SIM; cała operacja zmiany karty SIM jest wirtualna i trwa zaledwie kilka chwil.

Zarówno klasyczna karta SIM, jak i eSIM służą do tego samego - identyfikacji abonenta w sieci komórkowej. Zapisuje się więc w nich numer końcowy abonenta oraz podstawowe informacje jak przynależność do operatora czy kompatybilność karty SIM z danymi rodzajami sieci komórkowej np. 4G LTE czy 5G.

Coraz większa popularność eSIM

Karty eSIM zostały spopularyzowane przez firmę Apple, która wprowadziła je do użytku w 2017 roku wraz z zegarkami Apple Watch Series 3.

Aby skorzystać z eSIM należy posiadać kompatybilne urządzenie oraz usługę u operatora wspierającego karty eSIM. Aktualnie w Polsce z eSIM skorzystamy już u wszystkich największych operatorów sieci komórkowej.

Karty eSIM są obecnie używane najczęściej do zapewnienia możliwości korzystania z dwóch kart SIM w smartfonach, w tym iPhone XR/Xs i nowszych, Pixel 6 i 7, flagowych seriach Samsung Galaxy, takich jak S22 i nowszych, oraz mniejszych urządzeniach, takich jak Apple Watch czy Samsung Galaxy Watch.

Coraz częściej zdarza się jednak, że na rynku spotkamy urządzenia wyposażone jedynie w eSIM np. amerykańskie modele smartfonów iPhone 14 i nowszych czy Motorola RAZR ze składanym ekranem.

Amerykańskie modele iPhone 14 oraz nowsze nie posiadają wejścia na kartę SIM
Źródło: Yuheng Ouyang / Unsplash

Amerykańskie modele iPhone 14 oraz nowsze nie posiadają wejścia na kartę SIM

Źródło: Yuheng Ouyang / Unsplash

Aktualnie producenci powoli udostępniają karty eSIM dla coraz tańszych urządzeń - trafiają one już np. do smartfonów ze średniej półki cenowej.

Konfiguracja karty eSIM

Konfiguracja karty eSIM różni się od konfiguracji klasycznej karty SIM, która należy jedynie włożyć w odpowiednie miejsce w urządzeniu.

Aktywacja eSIM jest zależna od posiadanego urządzenia. Najczęściej aktywacja eSIM polega na zeskanowaniu kodu QR z kodem aktywacyjnym z wykorzystaniem aparatu wbudowanego w urządzenie mobilne. Istniej również możliwość ręcznego przepisania kodu aktywacyjnego np. w komputerach z systemem Windows.

Zarówno Android jak i iOS od dłuższego czasu natywnie wspierają karty eSIM, a stosowne opcje znajdują się w ustawieniach systemowych. W przypadku iOS należy przejść do Ustawienia > Sieci komórkowe > Dodaj plan. W Androidzie opcje dotyczące eSIM są zależne od nakładki producenta, ale zawsze znajdują się w obrębie ustawień sieci komórkowej.

Zalety stosowania karty eSIM

Karta eSIM posiada wiele zalet w porównaniu do klasycznych kart SIM. Z punktu widzenia producentów najważniejszą zaletą jest mniejsza ilość przestrzeni, którą zajmuje. Karty Nano SIM stosowane od 2012 roku mogą już wydawać się dość małe, ale przy powierzchni 108,24 mm² (0,17 cala kwadratowego) są one w rzeczywistości ponad trzy razy większe niż eSIM, który mierzy zaledwie 30 mm² (0,05 cala kwadratowego). Do rozmiaru Nano SIM trzeba również uwzględnić tackę na kartę SIM oraz czytnik kart SIM (najcześciej dwóch ze względu na obecność funkcji Dual-SIM) na płycie głównej urządzenia.

W przypadku karty eSIM powyższe dodatkowe elementy konstrukcji stają się zbędne. Zapewnia to nie tylko dodatkowe miejsce na inne komponenty lub być może większą baterię, ale także umożliwia producentom zmianę wewnętrznego układu podzespołów. Karta eSIM nie musi znajdować się blisko krawędzi telefonu i może sprawić, że budowa wodoodpornych urządzeń będzie jeszcze łatwiejsza.

Wymiana karty SIM bywa uciążliwa, ale jest szybka
Źródło: Andrey Matveev / Unsplash

Wymiana karty SIM bywa uciążliwa, ale jest szybka

Źródło: Andrey Matveev / Unsplash

Istnieją również korzyści dla użytkowników. Wymiana karty eSIM nie wymaga szukania narzędzia do wysuwania tacki na kartę SIM. W praktyce w urządzeniu można przechowywać wiele kart eSIM (ilość zależna od urządzenia) i przełączać się między nimi w razie potrzeby.

Prostsza jest również konfiguracja eSIM w przypadku nowego numeru. Nie trzeba bowiem oczekiwać na starter. Można od razu aktywować plan, co jest przydatne np. na wakacjach lub podczas zagranicznych wyjazdów służbowych.

Wady stosowania karty eSIM

eSIM nie jest technologią idealną i ma kilka wad dla użytkowników. Największą z nich jest mniej wygodna zmiana karty podczas zmiany urządzenia. Nie można po prostu wyjąć karty SIM z jednego urządzenia i włożyć jej do innego.

eSIM utrudnia również testowanie problemów z urządzeniem. Obecnie, gdy masz problemy z połączeniem lub sygnałem, łatwym testem jest włożenie karty SIM do innego telefonu, aby sprawdzić, czy problem dotyczy sieci, czy urządzenia. Nie można tego zrobić z kartą eSIM.

Dużym problemem w dalszym ciągu jest dostępność eSIM. Jest to rozwiązanie dostępne jedynie na flagowych urządzeniach topowych producentów takich jak Samsung, Apple czy Google.

Jakie urządzenia wspierają eSIM?

 • Apple
 • iPhone XR, Xs i Xs Max oraz nowsze (modele wydane po wrześniu 2018 roku). Dodatkowo smartfony iPhone 14 i nowsze z USA nie mają slotu na kartę SIM.

  Apple Watch Series 3 lub nowszy z modemem

  Apple Watch to pierwszy zegarek z eSIM
Źródło: Simon Daoudi on Unsplash

  Apple Watch to pierwszy zegarek z eSIM

  Źródło: Simon Daoudi on Unsplash

 • Android
 • Pixel 2 i nowsze

  Galaxy S20 i nowsze

  Galaxy Note 20

  Galaxy Flip

  Flagowe modele Huawei, OnePlus i Motorola

  Surface Duo

  Zegarki Samsung Galaxy Watch 4 i nowsze z obsługą LTE/5G.

 • Windows
 • eSIM wspierane jest przez Windows 10 i Windows 11. Obecność modułu zależy od producenta urządzenia.

  W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

  TOP 200