Firmy wydają już więcej na chmury niż na lokalne instalacje IT

W 2020 roku wydatki przedsiębiorstw na infrastrukturę chmurową przewyższyły po raz pierwszy w historii IT wydatki na produkty (a więc na urządzenia i oprogramowanie) instalowane w lokalnych centrach danych.

Cloud

Informację taką podała firma analityczna Synergy Research Group sugerując, że stało się tak głównie za sprawą pandemii COVID-19. Przyspieszyła ona bowiem obserwowany od kilku lat trend polegający na tym, że firmy przechodzą coraz chętniej na przetwarzania danych w chmurach, rezygnując z usług lokalnych centrów danych, a niekiedy nawet zamykając je.

Dane zawarte w tym raporcie pokazują, że wydatki przedsiębiorstw na infrastruktury chmurowe (włączając w to usługi IaaS, PaaS i hostowane chmury prywatne) wzrosły o 35%, osiągając w 2020 roku poziom 130 mld USD. W tym samym czasie wydatki przedsiębiorstw na sprzęt i oprogramowanie funkcjonujące w lokalnych centrach danych spadły o 6% i zamknęły się kwotą 90 mld USD.

Zobacz również:

  • Jak cyfryzują się polskie przedsiębiorstwa

Technologie chmurowe potrzebowały dziesięć lat na to, aby startując praktycznie od zera wygrać z lokalnymi centrami danych, które rosły w tym czasie średnio 2%. Dane pokazują również, że większość nowych serwerów jest obecnie instalowana właśnie w chmurach, a nie w ośrodkach obliczeniowych firm.

Raport stawia tezę, że chmury będą się w najbliższych latach dalej umacniać kosztem lokalnych centrów danych, których znaczenie będzie ciągle maleć. Pozostaje tylko pytanie, jak szybko ten proces będzie przebiegać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200