Firmy powinny powoli zacząć myśleć o modernizowaniu swoich sieci WLAN

Jak uważają analitycy rynku IT, firmy - przynajmniej te, w których bezprzewodowe sieci LAN odgrywają kluczowa rolę - powinny jeszcze w tym roku przystąpić do ich przebudowywania mając na uwadze to, że w ciągu najbliższych miesięcy na rynek trafią szerszą ławą bezprzewodowe urządzenia pracujące zgodnie z nowym standardem 802.11ax (znanym również pod nazwą Wi-Fi 6).

Kluczem do odniesienia sukcesu przy przechodzeniu na nowy standard WLAN jest właściwe zaplanowanie wdrożenia. Firmy powinny pamiętać o tym, że w porównaniu ze starszym standardem, standard Wi-Fi 6 pozwala w dużo bardziej optymalny i elastyczny sposób rozmieszczać punkty dostępowe. Stąd wniosek, że modernizacja sieci WLAN nie powinna polegać wyłącznie na zastąpieniu starych punktów dostępowych nowymi, ale również na przebudowaniu całej architektury lokalnej, bezprzewodowej sieci LAN.

Istotną zaletą standardu Wi-Fi 6 i tym, co odróżnia go od starszych standardów jest to, że sąsiadujące ze sobą sieci dostępowe nie zakłócają się wzajemnie. Projektanci sieci Wi-Fi 6 powinni o tym pamiętać i wiedzieć, że punkty dostępowe bazujące na tym standardzie mogą znajdować się blisko bez obawy o to, że ich przepustowości ucierpią na tym w istotny sposób.

Zobacz również:

  • Starlink Mini: to nazwa nowej usługi satelitarnego dostępu do internetu, której twórcą jest SpaceX

Kolejną zaletą sieci Wi-Fi 6 jest to, że pracują w trybie plug-and-play i przy ich wdrażaniu potrafią się same konfigurować i dostosowywać automatycznie do zastanej architektury całego środowiska IT. Nie bez znaczenie jest też to, że są w stu procentach kompatybilne z sieciami WLAN bazującymi na starszych standardach.

I jeszcze jednak uwaga. Ponieważ sieci Wi-Fi 6 pracują dużo szybciej od używanych obecnie bezprzewodowych sieci, przy ich wdrażaniu należy również pamiętać o zwiększeniu przepustowości całego obsługującego je zaplecza, czyli bazującej na miedzi albo światłowodach sieci LAN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200