Firmy optują za hybrydowymi środowiskami IT

Z badania przeprowadzonego przez firmę Nutanix - w którym wzięło udział 2300 decydentów IT z całego świata - wynika, że chmura hybrydowa jest optymalnym modelem dla firmowych środowisk obliczeniowych. Takiego zdania jest aż 91% respondentów.

Dla 87% uczestników badania trend tworzenia hybrydowych środowisk chmurowych ma pozytywny wpływ na efektywność biznesu, co przekłada się także na prognozowaną dynamikę przechodzenia przedsiębiorstw na chmurę hybrydową.

Dla 71% firm najważniejszym czynnikiem determinującym lokalizację aplikacji biznesowych (w chmurze publicznej lub prywatnej) jest bezpieczeństwo. 62% głosów zebrała wydajność. Nieco ponad połowa respondentów (53%) podkreśliła łatwość zarządzania – podobnie jak koszty (52%).

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Nvidia odtworzyła całą planetę. Teraz wykorzysta jej cyfrowego bliźniaka do dokładnego prognozowania pogody

Za sukcesem hybrydowego cloud computingu, zdaniem autorów opracowania, stoi przede wszystkim możliwość łączenia benefitów chmury prywatnej oraz chmury publicznej. „Firmy i organizacje mają możliwość swobodnego rozłożenia aplikacji działających na bazie infrastruktury wewnętrznej – co ma istotne znaczenie w przypadku przetwarzania dużych ilości wrażliwych danych. W przypadku tych drugich znaczenie ma przede wszystkim skalowalność i optymalizacja kosztowa”, tłumaczy Artur Malinowski z Arrow ECS.

Jak się okazuje, chmurze hybrydowej najlepiej udaje się spełnić oczekiwania firm decydujących się na zmianę sposobu zarządzania danymi – jedynie 37% przedsiębiorstw korzystających wyłącznie z chmury publicznej przyznało, że rozwiązanie to w pełni odpowiada ich oczekiwaniom. Odsetek ten wzrasta w przypadku korzystania z kilku chmur tego typu (43%), lecz największy okazuje się w przypadku infrastruktury wykorzystującej chmurę hybrydową (49%).

Według analityków Nutanix, w ciągu dwóch najbliższych lat liczba firmowych systemów informatycznych opartych zarówno o chmurę prywatną jak i publiczną wzrośnie o 20%. O ile więc obecnie wykorzystanie modelu hybrydowego w skali globalnej wynosi 36%, o tyle w 2020 roku odsetek ten osiągnie 56%.

Przyglądając się prognozom regionalnym, najszybciej chmura hybrydowa będzie zyskiwać na uznaniu właśnie w regionie EMEA, wyprzedzając pod tym względem zarówno państwa Ameryk Północnej i Południowej, jak i kraje azjatyckie. Trend daje się także doskonale zaobserwować w Polsce. Jak wynika z najnowszych analiz PMR ponad 80% dużych firm z Polski, korzystających z rozwiązań chmurowych, decyduje się właśnie na model hybrydowy.

inPlus Media

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200