Firmy nie ufają prywatnym urządzeniom

Większość firm ciągle zabrania pracy na prywatnych urządzeniach. Tymczasem analitycy przewidują, że za pięć lat to będzie zasadniczy model organizacji IT w firmach.

Termin BYOD (Bring Your Own Device - przynieś własne urządzenie) pojawił się w 2009 roku za sprawą Intela, którego pracownicy zasygnalizowali potrzebę tej formy świadczenia pracy - przy użyciu własnego urządzenia. Dwa lata później firmy Unisys, VMWare oraz Citrix podchwyciły temat. Dziś jest to powszechny trend, a w perspektywie pięciu lat według firmy badawczej Gartner model BYOD z dopuszczanego ma stać się obligatoryjny.

Z punktu widzenia pracownika jest to ułatwienie, ponieważ najlepiej pracuje się na sprzęcie, który się lubi. Z badania IT Manager Survey, przeprowadzonego przez Intel w 2012 roku, wynika że 70% pracowników oczekuje od firmowego działu IT należytego wyposażenia we właściwą technologię, począwszy od sprzętu, poprzez aplikacje, na szkoleniach skończywszy. Od pracownika oczekuje się, że będzie dostępny, reaktywny i wydajny, ale wyposaża się go w peceta, który stoi na firmowym biurku, co siłą rzeczy osłabia elastyczność w sposobie pracy. W dodatku często uprawnienia użytkownika na tym urządzeniu są ograniczane, co powoduje dodatkowe trudności.

Bring Your Own Disaster

Na hasło BYOD część menedżerów IT odruchowo protestuje. Z punktu widzenia działów IT ten model współpracy kojarzy się z niskim bezpieczeństwem firmowych danych, ich wyciekami, brakiem kontroli nad infrastrukturą oraz zwiększonym ruchem w sieci oraz dodatkowym obciążeniem działu IT, wynikającym z konieczności obsługi różnych platform i urządzeń.

Badanie "Konsumeryzacja IT" przeprowadzone wspólnie przez IDC i Unisys pokazuje dysproporcje w postrzeganiu zjawiska BYOD: 35% menedżerów IT deklaruje wdrożoną politykę prywatnych urządzeń w firmowej sieci, podczas gdy 70% pracowników twierdzi, że wykorzystuje je w codziennej pracy. To sugeruje, że część menedżerów, nie wie, że w ich firmach korzysta się z prywatnych urządzeń, albo przynajmniej nie chce przyjąć tego do wiadomości. Ta niewiedza czy też przymykanie oczu może okazać się groźniejsza niż wprowadzenie, choćby niedoskonałych, zasad wykorzystywania w pracy prywatnych urządzeń.

Badamy zjawisko

Computerworld w czerwcu organizuje konferencję dotyczącą BYOD. W jej trakcie przedstawimy wnioski z naszego badania dotyczącego postrzegania w Polsce zjawiska wykorzystywania prywatnych urządzeń w firmach. Obok przedstawiamy wyniki z półmetku badania, które nadal trwa. Wskazują one, że ponad połowa badanych firm zabrania używania w pracy własnych urządzeń.

Twoje zdanie i doświadczenia są dla nas ważne. Ankietę dotyczącą BYOD znajdziesz pod adresem: http://goo.gl/mPiHQ.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200