Firmy coraz bardziej lubią Androida

Duże firmy są coraz bardziej zainteresowane tworzenie aplikacji dla systemu Android – wynika z raportu przygotowanego przez firmę Appcelerator. Dowiadujemy się z niego m.in., że dla korporacji najbardziej godną uwagi mobilną platformą pozostaje co prawda Apple iOS, ale system Google'a szybko ją dogania…

Raport przygotowano na podstawie ankiety, którą wypełniło 840 szefów IT, dyrektorów działów developerskich, CTO itp. dużych amerykańskich firm. Respondentów pytano m.in. o to, czy ich korporacje są zainteresowane tworzeniem oprogramowania na platformy mobilne, a jeśli tak – to na które (w ankiecie można było wskazać kilka odpowiedzi).

Z raportu wynika, że najwięcej firm – 80% - zainteresowanych jest oferowaniem programów dla iPhone'a oraz iPada (czyli dla systemu operacyjnego Apple iOS). Na drugim miejscu znalazł się system Google Android, z wynikiem 71%. Ten drugi może się jednak pochwalić szybkim wzrostem popularności – w podobnej ankiecie, przeprowadzonej na początku roku przez Appcelerator, Android został wskazany przez 64% respondentów, co oznacza 7-proc. wzrost popularności w ciągu pół roku (w tym samym czasie popularność Apple iOS pozostała na niezmienionym poziomie). 

Zobacz również:

  • Ta funkcja powinna trafić do Androida lata temu
  • Kolejne miliony dolarów od inwestorów na rozwój AI
  • Relacja z WWDC 2023 - najważniejszej konferencji Apple w roku

Najgorzej w ankiecie wypadł mobilny system Microsoftu – tylko co czwarty ankietowany zainteresowany był tworzeniem oprogramowania na platformę Windows Phone (na domiar złego, jest to wynik o kilka % gorszy niż na początku roku). 

"Zainteresowanie Androidem rośnie, i to z co najmniej kilku powodów. Najważniejszym jest oczywiście ogólna duża popularność rynkowa tego systemu oraz fakt, że coraz więcej pracowników przynosi urządzenia z Androidem do pracy (…) Z Microsoftem jest podobnie – słaba pozycja Windows Phone w korporacjach jest odbiciem nienajlepszej sprzedaży" – komentuje Nolan Wright, szef działu technicznego Appcelerator.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200