Firmy IT w koalicji przeciwko ransomware

Mając na uwadze fakt, że ransomware daje się wszystkim coraz bardziej we znaki, firmy IT – na czele z dwoma wiodącymi podmiotami zajmującymi się bezpieczeństwem sieci i komputerów, jakimi są Microsoft i McAfee - postanowiły zawiązać w tym tygodniu nową koalicję non-profit, która zajmie się zwalczaniem tego rodzaju zagrożeń.

Ransomware

Chociaż oprogramowanie ransomware nie jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną formą złośliwego oprogramowania, to z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności, a wysokości okupów, jakie trzeba płacić za likwidacje powodowanych przez nie szkód, rosną z kwartału na kwartał.

Nowej grupie nadano nazwę Ransomware Task Force (w skrócie RTF) i w dokumencie informującym o jej powstaniu napisano, że skoncentruje ona swoją uwagę przede wszystkim na istniejących rozwiązaniach technicznych, które chronią firmy przed atakami ransomware.

Zobacz również:

  • AI w walce z przestępstwami finansowymi
  • Linux Foundation uruchamia dwie nowe inicjatywy wspierające obliczenia o wysokiej wydajności i systemy pamięci masowej

RTF chce w pierwszych dniach swojego istnienia powołać do życia grupę ekspertów, która opracuje mapę drogową zawierającą sugestie, jakie kroki powinno się podjąć w najbliższym czasie, aby ransomware nie zagrażał biznesowi, który traci z tego tytułu każdego roku setki milionów dolarów.

Końcowym rezultatem prac takie grupy ma być opracowanie ramowej strategii walki z tym zagrożeniem w rozbiciu na różne branże, a nie indywidualne porady, jakie w tym obszarze formułują poszczególne firmy, zajmujące się ochroną biznesu przed hakerami opracowującymi takie ataki.

W skład grupy wchodzi obecnie dziewiętnaście firm i organizacji, w kolejności alfabetycznej: Aspen Digital, Citrix, The Cyber Threat Alliance, Cybereason, CyberPeace Institute, The Cybersecurity Coalition, The Global Cyber Alliance, The Institute for Security and Technology, McAfee, Microsoft, Resilience, SecurityScorecard, Shadowserver Foundation, Stratigos Security, Team Cymru, Third Way, UT Austin Stauss Center i Venable LLP. Jednak członkowie założyciele nie mają wątpliwości, że z czasem bardzo szybko swój akces zgłoszą do niej kolejne podmioty chcące aktywnie zwalczać ransomware.

Witryna Ransomware Task Force, zawierająca pełne informacje o zamierzeniach koalicji i jej celach, zostanie uruchomiona w styczniu 2021 roku. Oczekuje się, że RTF będzie gotowa do aktywnego pracy nad postawionymi prze nią celami w drugim kwartale przeszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200