Firmowa drukarka prawdę ci powie

Samsung przeprowadził badanie świadomości pracowników w kwestii bezpieczeństwa dokumentów drukowanych w biurze.

66%

ankietowanych Polaków przyznaje, że zetknęło się w ostatnim czasie z poufnymi dokumentami wydrukowanymi i pozostawionymi na drukarce przez współpracowników.

Wnioski płynące z badania są zaskakujące - Polska została oceniona jako kraj o najwyższej w regionie świadomości zagrożeń, z jakimi wiąże się drukowanie, a jednocześnie niemal 66% ankietowanych rodaków przyznaje, że zetknęło się w ostatnim czasie z poufnymi dokumentami wydrukowanymi i pozostawionymi na drukarce przez współpracowników.

W badaniu Samsunga wzięło udział 4500 osób z całej Europy, w tym 621 z Polski. Poniżej przytaczamy najciekawsze naszym zdaniem statystyki zebrane w ramach sondażu. Polscy pracownicy wypadli lepiej niż średnia europejska pod względem świadomości potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa danych, jakie związane są z użyciem drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Przykładowo, prawie co drugi badany Polak (46%, przeciętna dla Europy to 31%) wiedział, że ostatnio drukowane dokumenty przechowywane są przez urządzenie "na łatwym do usunięcia twardym dysku". Nieco mniejszy odsetek ankietowanych (43%) wie, że drukarka też może stać się celem ataku cyber-włamywacza (średnia europejska to 35%).

Niestety sama świadomość zagrożeń to jeszcze nie wszystko - sondaż dowiódł, że w wypadku polskich firm praktyka nie idzie w parze z teorią. 63% ankietowanych w ciągu ostatniego miesiąca miało dostęp do poufnych dokumentów pozostawionych na drukarce (17% styka się z takimi dokumentami codziennie). 35% respondentów mogło zapoznać się z poufnymi informacjami dotyczącymi firmy lub jej klientów, a 64 % badanych dzięki "zapomnianym" wydrukom miało wgląd do takich informacji o współpracownikach, jak konta bankowe, wynagrodzenia i premie. To najwyższy wynik w regionie!

Na drukarkach zostawiamy też CV, dokumenty z informacjami prywatnymi (adres, data urodzenia), czy oceny pracownicze kolegów. Warto jednak dodać, że inne nacje nie wypadają pod tym względem lepiej. Co najmniej raz na miesiąc z poufnymi danymi pozostawionymi na drukarce styka się 69% Niemców, 67% Hiszpanów i 65% Włochów (średnia to 48 %).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200