Firma xAI Elona Muska rozpoczęła działalność

Elon Musk uruchomił firmę xAI zajmującą się sztuczną inteligencją. Nie ukrywa, że rzuca wyzwanie ChatGPT OpenAI. 12 lipca Elon Musk uruchomił swój długo zapowiadany startup rozwijający sztucznej inteligencji – xAI. Musk będzie osobiście kierował nową firmą. Wcześniej wielokrotnie wyrażał obawy dotyczące potencjału sztucznej inteligencji w zakresie zagłady dla ludzkiej cywilizacji.

Getty Images

Nie jest zaskoczeniem, że jak zwykle na Twitterze Elon Musk objaśnił swój plan zbudowania bezpieczniejszej sztucznej inteligencji. Zamiast wyraźnie programować moralność w swojej sztucznej inteligencji, xAI będzie dążyć do stworzenia - jak to ujął – „maksymalnie ciekawskiej” sztucznej inteligencji. „Jeśli spróbuje zrozumieć prawdziwą naturę wszechświata, to jest to najlepsza rzecz, jaką mogę wymyślić z punktu widzenia bezpiecznej sztucznej inteligencji”, twierdzi Musk. „Myślę, że będzie to pro-ludzkie z punktu widzenia tego, że ludzkość jest po prostu o wiele bardziej interesująca niż nie-ludzkość”" Musk przewiduje również, że superinteligencja lub sztuczna inteligencja, która jest mądrzejsza od ludzi, pojawi się za pięć lub sześć lat. W kwietniu w wywiadzie dla Fox news mówił o swoich planach dotyczących nowego narzędzia AI o nazwie „TruthGPT”. „Myślę, że stworzę trzecią opcję, chociaż zaczyna się bardzo późno w grze. Czy da się to zrobić? Nie wiem, zobaczymy”, powiedział wówczas.

Uruchomienie j firmy zajmującej się sztuczną inteligencją na skalę OpenAI lub Google DeepMind będzie wiązało się z ogromnymi kosztami, w tym sprzętu np. kosztownych procesorów graficznych. Także ze względu na niedobór półprzewodników to ogromnie trudne przedsięwzięcie.

Zobacz również:

  • Pierwsze firmy z finansowaniem NATO Innovation Fund
  • Wiemy już, jakie procesory będą obsługiwać usługi AI oferowane przez firmę xAI
  • Tanio już było - Tesla podnosi ceny

Według strony internetowej firmy xAI, Muskbędzie prowadził firmę oddzielnie od swoich innych firm, ale opracowana technologia przyniesie korzyści tym firmom, w tym Twitterowi. „Celem xAI jest zrozumienie prawdziwej natury wszechświata”- czytamy na stronie internetowej firmy.

Musk już w marcu zarejestrował w Nevadzie firmę o nazwie X.AI Corp. Firma xAI wymienia Muska jako jedynego dyrektora i Jareda Birchalla, dyrektora zarządzającego rodzinnego biura Muska, jako sekretarza. W startupie ponadto pracują byli badacze z OpenAI, Google DeepMind, Tesli i Uniwersytetu w Toronto. W skład zespołu xAI wchodzą m.in.: Igor Babuschkin, były inżynier w Google DeepMind; Tony Wu, który pracował w Google Christian Szegedy, który był również naukowcem w Google; oraz Greg Yang, który wcześniej pracował w Microsoft. Zespołowi ma doradzać Dan Hendrycks, który obecnie kieruje Center for AI Safety, organizacji z siedzibą w San Francisco, która ostrzega przed zbyt szybkim rozwojem sztucznej inteligencji.

Hendrycks był wśród inicjatorów czerwcowego listu otwartego do światowych przywódców, w którym ostrzegał, że sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla ludzkiej egzystencji na równi z pandemiami i wojną nuklearną. Jak pamiętamy, także Elon Musk wielokrotnie ostrzegał przed niebezpieczeństwami związanymi ze sztuczną inteligencją, nazywając ją „naszym największym egzystencjalnym zagrożeniem” i twierdząc, że pośpiech w tym zakresie jest „przywoływaniem demona”. Zarazem twierdził, że duże modele językowe (LLM) OpenAI są zbyt poprawne politycznie.

Przypomnijmy, że Musk był współzałożycielem OpenAI, firmy stojącej za ChatGPT, w 2015 roku, ale ustąpił z zarządu firmy w 2018 roku, aby skupić się na Tesli, a później powiedział, że nie czuje się komfortowo z kierunkiem nastawionym na zysk, jaki firma obrała pod kierownictwem dyrektora generalnego Sama Altmana.

Wyjawił również, że uczestniczył w założeniu OpenAI w 2015 roku, ponieważ uważał, że dążenie Google do postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji jest lekkomyślne.

Na stronie internetowej xAI widnieje informacja, że 14 lipca odbędzie się wydarzenie Twitter Spaces.

xAI poinformowało, że nadal rekrutuje doświadczonych inżynierów i badaczy w rejonie Zatoki San Francisco.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200