Firma w chmurach

Standardową technologią w dziedzinie cloud computing jest wirtualizacja za pomocą produktów VMware, chociaż zdarzają się już oferty używające Hyper-V, szczególnie te kierowane do firm o homogenicznej infrastrukturze Microsoftu. W usłudze cloud computing można uruchomić praktycznie każde oprogramowanie, które działa w środowisku VMware, usługa ta jest bardzo elastyczna i w wielu przypadkach daje firmie szansę szybkiego rozwoju, dzięki szybkości dostarczania zasobów.

Hostowanie aplikacji w środowisku wirtualizowanym w Polsce oferują niektórzy operatorzy hostingowi (na przykład K2 Internet), a także usługodawcy specjalizujący się w oprogramowaniu ERP (HP, itelligence).

Kadrowa na usługach firmy

Niektóre przedsiębiorstwa oferują usługę polegającą na obsłudze zagadnień kadrowo-płacowych za pomocą wynajmowanego oprogramowania. Dodatkowo można zamówić usługę konsultacji specjalisty, wykonanie części zadań przez usługodawcę, a także pełną obsługę w tej dziedzinie. W grę wchodzi również model kompletnego rozliczania płac z realizowaniem przelewów poza rachunkiem firmy, co może mieć zastosowanie w tych przedsiębiorstwach, które stosują bardzo ścisłą politykę zachowania tajemnicy wynagrodzeń.

Nie każda usługa nadaje się do hostowania danych kadrowo-płacowych, gdyż są tam przetwarzane dane osobowe, chronione ustawą. Zatem nie można aplikacji kadrowo-płacowej hostować w zwykłym środowisku cloud computing, ale można skorzystać z usług, które zapewniają wymagany poziom bezpieczeństwa. W ten sposób można obsłużyć praktycznie każdą firmę - usługę outsourcingu obsługi kadrowo-płacowej lub wynajmu oprogramowania świadczy np. firma PayrollCenter.

Wynająć ERP, na przykład firmy SAP

W modelu, będącym dostosowanym wariantem cloud computing, można kupić także wykorzystywanie kompletnego oprogramowania ERP, w tym aplikacje firmy SAP. Takie usługi świadczy kilka firm w Polsce, przy czym w od modelu cloud computing wyróżnia je dokładna lokalizacja serwerów, które przetwarzają dane (określają to wymagania prawne), a także gwarancja zapewnienia niezbędnej wydajności. Pozostałe aspekty eksploatacji, związane z płaceniem za rzeczywiście wykorzystywane zasoby, wsparciem dla firmy, obsługą wszystkich zagadnień związanych z konserwacją i utrzymaniem oprogramowania, spadają na barki usługodawcy. Jest to bardzo korzystny model, gdyż nie wymaga od firmy zatrudniania specjalisty administratora aplikacji SAP, nie jest konieczne zarządzanie aplikacją czy wykonywanie kopii bezpieczeństwa.

Oprócz kompletnego hostowania i utrzymania aplikacji ERP, dostępne są wszystkie modele pośrednie. Najprostszą ofertą jest hostowanie aplikacji i utrzymanie jej systemu operacyjnego, pozostawiając pozostałe czynności administratorom, model pośredni, gdzie usługodawca zajmuje się bieżącym utrzymywaniem aplikacji aż do kompletnej usługi, obejmującej wszystkie zagadnienia. Koszty ściśle zależą od wybranego modelu oraz skali wdrożenia, ale dla małych firm, które potrzebują narzędzi ERP wysokiej klasy, jest to bardzo korzystna oferta. Przy dużej ilości użytkowników oraz konieczności dostosowania niektórych zasobów (na przykład dogłębnej integracji z różnymi systemami już wykorzystywanymi w organizacji), bardziej opłacalny będzie model in-house, gdzie aplikacja pracuje w obrębie infrastruktury IT przedsiębiorstwa.

Czy ERP może być "w chmurach"?

Aby zapewnić bezpieczeństwo danym, usługodawcy zazwyczaj stosują zaawansowane narzędzia zarządzania tożsamością. Zapewniają one wymagany poziom bezpieczeństwa i ułatwiają zarządzanie. W odróżnieniu od typowych usług cloud computing, hostowanie ERP wymaga bardzo precyzyjnie opracowanej i przestrzeganej polityki bezpieczeństwa, gdyż zazwyczaj są tam przechowywane dane osobowe, chronione ustawą. Zatem nawet jeśli kupuje się usługi udostępnienia systemu ERP w modelu usługowym, nie może być to klasyczny cloud computing, gdzie aplikacja jest eksploatowana na wysokim poziomie abstrakcji od miejsca, gdzie dane są rzeczywiście składowane. Hosting w modelu cloud może być świadczony na innym kontynencie, w znacznym oddaleniu od firmy, która z niego korzysta, jedynym wymaganiem jest szybkie łącze internetowe.

W przypadku aplikacji biznesowej klasy ERP, przedsiębiorstwo wymaga nie tylko potwierdzenia fizycznej lokalizacji serwerów, które składują te dane, ale także istnienia i wdrożenia zapisów właściwej polityki bezpieczeństwa. Oprócz zagadnień związanych z ochroną danych osobowych, należy uwzględnić fakt, że w systemie ERP przechowuje się dużo informacji, która zazwyczaj jest dość wrażliwa dla firmy. Gdyby te dane były przechowywane w czystym modelu cloud computing, nie można by zapewnić im wymaganego poziomu ochrony przed utratą.

Wyjściem jest usługa, w której dostawca przechowuje aplikację ERP na swoich serwerach, zarządza nią za pomocą swoich specjalistów, gwarantując przy tym wymagany poziom jakości usługi, dostępności systemu i ochrony danych. Można spotkać różne nazwy handlowe, usługi w tej dziedzinie świadczą m.in. HP oraz itelligence.


TOP 200