Firma przenośna, firma mobilna

W przypadku pracy z typowymi aplikacjami biurowymi, z systemami ERP czy innymi programami w standardowym środowisku terminalowym Microsoft RDP lub Citrix XenApp przepustowość GPRS wystarczy do pracy, chociaż nie zapewni komfortu działania, szczególnie przy oknach z większą ilością obiektów. Problemem mogą być wydruki, gdyż w każdym przypadku dane z aplikacji do drukarki na stacji roboczej trzeba przesłać przez to łącze. Niemniej jednak łącze rzędu 200 kbps oferowane przez sieci komórkowe wystarczy do pracy terminalowej związanej z okresowymi wydrukami. Praca terminalowa umożliwia bardzo dobre wsparcie techniczne, między innymi bezpośrednie podejrzenie sesji w każdym połączeniu, ale przy GPRS działa to bardzo wolno.

Bezpieczne połączenie

Pracownik mobilny, nawet jeśli nie pracuje online, co pewien czas musi połączyć się z siedzibą firmy, by synchronizować dane. Jeszcze kilka lat temu przeważał model okresowej synchronizacji w oddziale lub w innym miejscu, gdzie jest dostępne połączenie szerokopasmowe, obecnie wykorzystuje się sieć komórkową. Łącze dial-up odeszło do lamusa, podobnie standardowe połączenie CSD oraz jego szybsza odmiana HSCSD. Modem GPRS/EDGE/UMTS jest standardowym wyposażeniem wszystkich telefonów klasy smartphone i jest wykorzystywany przy laptopach jako nieduże urządzenie USB lub wbudowany moduł.

Zobacz również:

  • Już wkrótce z samochodu będziemy mogli pracować jak z domu

Większość telefonów jest wyposażonych w klienta VPN (PPTP oraz IPSec), niestety, powszechnie wykorzystywany protokół PPTP zawiera poważne niedostatki bezpieczeństwa, dlatego najlepszym wyborem jest IPSec. Oprogramowanie klienta IPSec jest dostępne dla wielu platform. Aby podwyższyć bezpieczeństwo, można wprowadzić dwuskładnikowe uwierzytelnienie za pomocą tokenów. W przypadku aplikacji webowych ciekawym rozwiązaniem, które uprości dostęp z Internetu jest bramka SSL VPN. Po uwierzytelnieniu cała treść firmowego portalu znajdującego się w chronionej sieci przedsiębiorstwa jest przekazywana do klienta wewnątrz szyfrowanego połączenia SSL VPN.

Własny VPN czy usługa operatora?

Pomimo zabezpieczeń radiowej transmisji danych oferowanych przez sieci komórkowe, warto wdrożyć firmowe zabezpieczenia kryptograficzne w wirtualnych sieciach prywatnych. Z kolei w typowym zastosowaniu niskiego ryzyka sprawdzi się usługa komórkowego VPN z własnym APN.

Firmowy VPN umożliwia skorzystanie z oferty dostępu bezprzewodowego różnych operatorów komórkowych, a także innych połączeń, ale wymaga wykorzystywania odpowiedniego sprzętu i oprogramowania - to podnosi koszty wsparcia technicznego. Usługa transmisji danych w dedykowanym kanale cyfrowym zarządzanym przez operatora jest bardzo wygodna dla firmy i spora część przedsiębiorstw z niej korzysta.


TOP 200