Firma TDK pokazała wreszcie swój układ pamięci MRAM

Japońska firma TDK pokazała po raz pierwszy 8-go października (w Japonii, na targach Ceatec) prototyp swojego układu pamięci typu MRAM, który ma szansę zastąpić w przyszłości wszechobecne obecnie układy NAND/flash. Firma informowała już jakiś czas temu, że pracuje nad takim rozwiązaniem, ale nigdy wcześniej nie prezentowała gotowego już produktu opartego na tej technologii.

Pamięć MRAM (znana też pod nazwą STT-RAM lub STT-MRAM; Spin-Transfer Torque Magnetoresistive Random Access Memory) zapisuje i odczytuje dane równie szybko co ulotne pamięci SRAM czy DRAM, zachowuje jednak dalej dane po odłączeniu od niej zasilania, tak jak ma to miejsce w przypadku pamięci NAND/flash.

Technologia MRAM znana jest od wielu lat. Dość powiedzieć, że pierwsze układy pamięci MRAM wprowadziła na rynek w 2008 roku firma Freescale. Nie zrobiły one jednak kariery, gdyż mogły przechowywać niewielkie ilości danych nie mówiąc już o tym, że były bardzo drogie i dlatego popyt na nie był niewielki. Jednak firma TDK opracowała nowszy, dużo efektywniejszy wariant tego rozwiązania.

Firma TDK pokazała wreszcie swój układ pamięci MRAM

Stanowisko firmy TDK na targach Ceatec

Jak wiadomo, w układach MRAM dane są przechowywane w postaci magnetycznego ładunku (a nie ładunku elektrycznego, tak jak ma to miejsce w przypadku standardowych pamięci RAM), wykorzystując zjawisko magnetorezystancji. Dane są tu zapisywane poprzez przemagnesowanie przez prąd materiału magnetycznego, o odczyt polega na pomiarze rezystancji. Zależnie od wielkości rezystancji, odczytywane jest „0” lub „1”.

TDK zademonstrował swój układ STT-MRAM umieszczając go obok standardowego układu pamięci NAND/flash. Wszystko po to, aby pokazać, że układ STT-MRAM zapisuje/odczytuje dane siedem razy szybciej od układu flash.

Firma pokazała też 8-calowy wafel zawierający układy SST-MRAM, wyprodukowany przez zależną od niej korporację Headway Technologies. Wiadomo już, że nie będzie ona w stanie podjąć masowej produkcji takich pamięci, dlatego TDK szuka obecnie producenta scalaków, który podjąłby się takiego zadania. Jest to jednak jeszcze daleka perspektywa.

Układy STT-MRAM ma obecnie w swojej ofercie firma Everspin. Produkuje ona niewielkie ilości takich układów, które firma Buffalo Memory instaluje w dyskach SSD (gdzie pełnią rolę buforów na dane).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200