Firma Cambridge Analytica ogłosiła bankructwo

Jak podaje Wall Street Journal, firma Cambridge Analytica ogłosiła dzisiaj bankructwo. Jak wiadomo popadła ona ostatnio w poważne tarapaty związane z faktem, że wykorzystała dane pozyskane od firmy Facebook, zawierające poufne informacje o użytkownikach korzystających z tej największej na świecie społecznościowej sieci, do niezgodnych z prawem celów.

Cambridge Analytica zaczęła w związku z tym tracić gwałtownie w ostatnich tygodniach klientów. Grozą jej też procesy sądowe, w wyniku których być może będzie musiała płacić olbrzymie odszkodowania osobom oskarżającym ją o wykorzystywanie bez ich wiedzy poufnych informacji, jakie przechowywali na swoich Facebookowych kontach.

Jakby tego było mało, pod adresem jej jej szefa (Alexander Nix) padają oskarżenia, że brał łapówki i korumpował polityków. Telewizja angielska pokazała nawet niedawno film wykonany ukrytą kamerą, na których widać jak Alexander Nix gotów jest za odpowiednią opłatą przygotować jednemu z azjatyckich polityków odpowiednio spreparowaną kampanie wyborczą, która szkaluje jego oponentów.

Zobacz również:

  • Intel: przychody spadły o 32% w ostatnim kwartale 2022

Wszystko to sprawiło, że kondycja finansowa firmy gwałtownie pogorszyła się, co w efekcie skończyło się ogłoszeniem bankructwa. Bankructwa, którego analitycy spodziewali się od jakiegoś czasu, tak iż nie jest to wielkim zaskoczeniem.

I pomyśleć iż w taki oto sposób kończy się kariera firmy, którą jeszcze do niedawna chwalono za stosowanie pionierskie metod analitycznych, dzięki którym kampanie wyborcze korzystających z jej usług polityków były bardzo skuteczne.

Firma do ostatnich dni przed ogłoszeniem bankructwa broniła się przed oskarżeniami twierdząc, że wszystkie jej działania były zgodne z prawem i nie dopuściła się żadnego przestępstwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200