Firma AMD stawia na 2 nm układy - chipy Zen 6 w drodze

Najnowsze procesory otrzymały nazwę kodową AMD Morpheus. Czy architektura Zen 6 zagrozi sprzętowi firmy Apple?

AMD niedawno wprowadziło na rynek procesory oparte na architekturze Zen 4 produkowanej w 5 nm procesie technologicznym. Nowe układy dostępne są w wersjach dla komputerów przenośnych, stacjonarnych, HEDT/stacji roboczych oraz serwerów.

Procesor AMD Ryzen
Źródło: amd.com

Procesor AMD Ryzen

Źródło: amd.com

Pomimo niedawnej premiery firma AMD przygotowuje już procesory Zen 5 produkowane w 3 nm, a do sieci trafiły właśnie informacje o pierwszych układach wykorzystujących 2 nm proces technologiczny.

Zobacz również:

  • Dominacja Nvidii na rynku desktopowych GPU wzrasta do 88%. Intela praktycznie tu nie ma
  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024

We wpisie na LinkedIn pochodzącym od jednego z inżynierów pracujących w firmie AMD po raz pierwszy wypowiedziano się na temat architektury dla rdzeni Zen 5 oraz Zen 6.

Prace nad najnowszymi układami wykorzystującymi mikroarchitekturę Zen 6 rozpoczęły się w styczniu 2023 roku, kiedy to na rynek trafiły układy Ryzen 7000 korzystające z rdzeni Zen 4.

Zgodnie z najnowsza mapą drogową przedstawioną przez AMD nowe układy scalone z rodziny AMD Morpheus zadebiutują na rynku w 2024 lub 2025 roku. Procesory trafią do komputerów przenośnych, komputerów stacjonarnych oraz serwerów (pod nazwą EPYC 7006). Aktualnie nie potwierdzono jeszcze, czy AMD przewiduje wysoko wydajne układy dla stacji roboczych o nazwie Threadripper.

Architektura Zen 6 ma zaoferować zauważalnie wyższa wydajność, poprawiony współczynnik IPC, a dzięki nowemu procesowi technologicznemu układy będą znacznie chłodniejsze. W dalszym ciągu wykorzystywana będzie architektura x86. AMD wierzy, że dopracowane chipy x86 są w stanie pokonać procesory ARM od Apple. Czy tak się stanie? Tego dowiemy się dopiero po pierwszych testach. Aktualnie zwycięzcą jest firma Apple.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200