Firewall as a Service - nowy trend w cyberbezpieczeństwie

FWaaS to najnowszy trend w cyberbezpieczeństwie. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań Firewall as a Service działa w chmurze i nie wymaga ciągłej uwagi.

Zapory sieciowe popularnie nazywane z języka angielskiego firewallami to pierwsza linia obrony infrastruktury informatycznej organizacji przed zagrożeniami cybernetycznymi. Rozwiązanie to istnienie praktycznie od początków tworzenia sieci komputerowych, a więc posiada kilkudziesięcioletni staż rynkowy.

FWaaS czyli zapora sieciowa w chmurze
Źródło: Joe Woods / Unsplash

FWaaS czyli zapora sieciowa w chmurze

Źródło: Joe Woods / Unsplash

Na przestrzeni lat firewalle znacząco wyewoluowały stając się zaawansowanymi i inteligenymi systemami mającymi na celu zapobiegania ataków cybernetycznych pochodzących z zewnątrz organizacji.

Zobacz również:

  • Nowy firewall dla sieci hybrydowych
  • HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi

Niestety aktualny sposób funkcjonowania środowisk informatycznych w połączeniu z rosnącą liczbą ataków cybernetycznych sprawia, że klasyczny firewall może nie być wystarczający.

Pracownicy działów IT są przeciążeni zadaniami, a w większości firm nie ma dedykowanych działów do spraw bezpieczeństwa cybernetycznego.

Klasyczna zapora sieciowa ma na celu filtrowanie wszelkiego rodzaju połączeń przychodzących do sieci wewnętrznej organizacji. Firewall as a Service (FWaaS), a więc zapora sieciowa w modelu usługowym wykonuje takie zadania, ale korzystając z chmury obliczeniowej, co czyni ją niezwykle elastyczną io użyteczną dla dzisiejszych organizacji.

Trzy rodzaje zapór sieciowych

Aktualnie na rynku znajdziemy trzy główne rodzaje zapór sieciowych, które służą do kontrolowania ruchu do i z miejsca docelowego sieci komputerowej. Całość współpracuje z szeregiem reguł pozwalających kontrolować dostęp do sieci.

Zapora sieciowa to podstawowy element systemu bezpieczeństwa
Źródło: Sigmund / Unsplash

Zapora sieciowa to podstawowy element systemu bezpieczeństwa

Źródło: Sigmund / Unsplash

Podstawowy podział zapór sieciowych uwzględnia zapory sprzętowe oraz programowe. Ostatnimi czasy dołączyły do nich zapory typu FWaaS.

Zapora sprzętowa jest to fizyczne urządzenie, którego celem jest ochrona urządzeń przed dostępem do sieci. Sprzętowy firewall instalowany jest najcześciej w routerach i chroni wszystkie urządzenia, które są podłączone do tego routera.

Zapory programowe mają za zadanie chronić urządzenia końcowe. Oprogramowanie zainstalowane bezpośrednio na urządzeniu ściśle monitoruje ruch sieciowy w celu przechwytywania złośliwego ruchu, zanim dotrze on do oprogramowania urządzenia końcowego.

FWaaS, a więc firewall as a service łączy w sobie funkcje zapory sprzętowej oraz zapory programowej wykorzystując środowisko chmury obliczeniowej.

FWaaS pozwala użytkownikom na częściowe lub całkowite oddelegowanie bezpieczeństwa związanego z zaporą sieciową do infrastruktury chmurowej. Oznacza to, że FWaaS stanie się barierą między chmurą a wszystkimi systemami i sieciami do niej podłączonymi.

W dobie elastycznych systemów informatycznych wykorzystywanych w nowoczesnych organizacjach to niezwykle przydatne rozwiązanie dostosowane do wymagań nowoczesnych firm, a w szczególności tych, które posiadają wiele oddziałów rozsianych po całym kraju lub świecie.

Dużą zaletą Firewall as a Service jest znaczne uproszczenie infrastruktury IT poprzez połączenie funkcji tradycyjnych zapór sieciowych z zaporą sieciową nowej generacji (NGFW).

FWaaS łączy zalety klasycznej zapory z chmurą obliczeniową
Źródło: C Dustin / Unsplash

FWaaS łączy zalety klasycznej zapory z chmurą obliczeniową

Źródło: C Dustin / Unsplash

W skład usługi FWaaS najczęściej wchodzi zabezpieczenie nazw domen (DNS), filtrowanie stron internetowych, zapobieganie włamaniom czy zaawansowaną ochronę przed zagrożeniami.

W jaki sposób działa FWaaS?

Firewall as a Service to usługa, której funkcjonalność przewyższa przeniesienie samej zapory sieciowej do chmury. Jest to kompleksowa usługa, która eliminuje konieczność konserwacji tradycyjnych urządzeń do zabezpieczenia sieci. FWaaS pozwala wdrożyć kompleksowę politykę bezpieczeństwa dla całej infrastruktury IT organizacji.

Do czego możemy wykorzystać FWaaS?

Firewall as a Service posiada szerokie funkcjonalności do których zaliczamy:

  • kontrolę poufnych danych organizacji;
  • zdefiniowanie bariery pomiędzy chmurą obliczeniową, a urządzeniami końcowymi;
  • autoryzację użytkowników;
  • powstrzymywanie ataków na sieć prywatną organizacji z innych sieci zewnętrznych;
  • monitorowanie i rejestrowanie usług sieciowych;
  • kontrolowanie bezpieczeństwa sieci oraz poszczególnych urządzeń końcowych w przypadku podejrzenia wystąpienia niebezpiecznej aktywności;
  • kontrolowanie korzystania z Internetu poprzez blokowanie lub odblokowywanie nieodpowiednich lub odpowiednich materiałów, podobnie jak w przypadku tradycyjnej zapory sieciowej.

Przewagi FWaaS nad klasycznym firewall

Firewall as a Service posiada trzy główne zalety, które sprawiają, że rozwiązanie to jest coraz chętniej wykorzystywane przez organizacje. Zaliczamy do nich skalowalność, wydajność na żądanie w dowolnym momencie oraz globalne egzekwowanie dostępu.

Jedną z największych i najważniejszych przewag względem tradycyjnych zapór sieciowych jest prędkość wdrożenia i elastyczność działania umożliwiająca swobodne dopasowanie usługi do specyficznych wymagań organizacji.

FWaaS nie wymaga fizycznego sprzętu 
Źródło: Thomas Jensen / Unsplash

FWaaS nie wymaga fizycznego sprzętu

Źródło: Thomas Jensen / Unsplash

FWaaS działa w oparciu o chmurę obliczeniową, więc umożliwia swobodne skasowanie i rozszerzanie w oparciu o przydzielane zasoby chmurowe, które są praktycznie nieograniczone. Dzięki temu można zabezpieczyć się przed gwałtownym wzrostem ruchu sieciowego w orgainizacji.

FWaaS może jednolicie egzekwować zasady bezpieczeństwa dla całego ruchu do i ze wszystkich urządzeń i lokalizacji, co pozwala na definiowanie i stosowanie zasad w całej sieci oraz ich audyt.

FWaaS vs tradycyjny firewall

FWaaS to usługa, co oznacza cykliczne płatności, które w specyficznych przypadkach mogą okazać się wyższe od zakupu klasycznej zapory sieciowej. Jest to cena jaką trzeba zapłacić za większą funkcjonalność oraz wysoką elastyczność i wygodę korzystania z zapory sieciowej w usłudze.

Firewall as a Service to usługa skrojona na miarę dużych firm oraz międzynarodowych korporacji. To właśnie dla tych odbiorców stworzono firewall w modelu usługowym. Małe organizacje oraz firmy z jedną siedzibą prawdopodobnie nie będą zainteresowane FWaaS. Rozwiązanie to będzie dla nich za drogie, a potencjalne korzyści nie będą odczuwalne podczas codziennego użytkowania zarówno przez pracowników, jak i działy IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200