Firefox potrafi tłumaczyć strony, pozostając w trybie offline

Mozilla wyposażyła przeglądarkę Firefox w narzędzie, które tłumaczy strony bez korzystania z usług chmury, ale realizuje to zadanie bezpośrednio na komputerze, uruchamiając na nim aplikację bazującą na technologii maszynowego uczenia.

Grafika: StuartMiles//freerangestock

Narzędzie tłumaczące strony nosi nazwę Firefox Translations i można go dołączyć do przeglądarki Firefox wchodząc na tę stronę. Przy pierwszych tłumaczeniach aplikacja może pracować nieco wolniej (gdyż musi pobrać z chmury pewne potrzebne mu zasoby), ale a czasem nabiera doświadczenia i polega wyłącznie na sobie, nie korzystając usług żadnego oprogramowania rezydującego w oddalonej o setki czy tysiące kilometrów chmurze.

To ważne z jeszcze jednego powodu. Chodzi o to, że użytkownik może tłumaczyć strony WWW nawet wtedy, gdy nie ma dostępu do Internetu. Nie zdarza się to często, ale jeśli już znajdziemy się w takiej sytuacji, możemy dalej spokojnie korzystać z usług tłumacza.

Zobacz również:

  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu
  • Edge przetłumaczy nam ścieżkę audio wyświetlanego filmu na inny język

Mozilla opracowała tłumacza we współpracy z kilkoma uniwersytetami w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu Bergamot. Tłumaczeniem stron zajmują się zwykle dedykowane do tego celu klastry obliczeniowe, które rezydują w chmurze i mają do dyspozycji rozbudowane modele językowe dysponujące olbrzymią pamięcią, operującą na miliardach parametrów.

Klastry takie nie są jednak bezpieczne, gdyż wyniki ich pracy można zawsze przechwycić, wtedy gdyż przetłumaczone przez nie zasoby są transmitowanego do odległego komputera. Rozwiązanie zastosowane przez Mozillę nie stwarza takiego ryzyka, które zawsze istnieje w przypadku rozwiązań podobnego typu stosowanych przez takich gigantów internetowych, jak Microsoft czy Google.

Dlatego po rozwiązanie to - czyli tłumaczenie stron w trybie offline – powinni sięgać szczególnie ci użytkownicy, którzy mają do czynienia z poufnymi dokumentami, takimi jak np. informacje medyczne czy umowy biznesowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200