Firefox będzie wspierać specyfikację GPC

Mozilla zamierza wprowadzić do przeglądarki Firefox nowe rozwiązanie, które zapewni jej użytkownikom lepszą ochronę prywatności. Chodzi o mechanizm GPC (Global Privacy Controll), który spełnia wymogi stawiane tego typu narzędziom przez europejską regulację RODO.

Źródło: Mozilla

Przeglądarki wspierające GPC wysyłają do witryn komunikat informujący je o tym, że ich użytkownicy nie życzą sobie aby te śledziły ich aktywność i pobierały generowane podczas nawigowania po internecie wrażliwe dane, jak również udostępniały je jakimkolwiek zewnętrznych podmiotom. Druga strona, czyli witryna, musi oczywiście również wspierać specyfikację GPC.

Mozilla wprowadza na razie taką opcję na zasadzie eksperymentu do przeglądarki Firefox Nightly (traktując ją jako przedpremierowe rozwiązanie), prosząc jednoceśnie użytkowników o sprawdzenie, czy funkcja GPC pracuje poprawnie i ewentualne zgłaszanie uwag dotyczących jej funkcjonowanie. Z czasem zostanie ona wprowadzona do standardowej wersji przeglądarki Firefox, chociaż póki co Mozilla nie informuje, kiedy może to nastąpić.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Yandex pod kontrolą Kremla

Aby włączyć w przeglądarce Firefox Nightly mechanizm GPC, należy na pasku adresu wpisać polecenie about:config, względnie w polu wyszukiwania wyrażenie globalprivacycontrol. W kolejnym kroku należy zaznaczyć pole wyboru „privacy.globalprivacycontrol.enabled”.

Natomiast po wpisaniu adresuhttps://globalprivacycontrol.org/, witryna GPC poinformuje nas, czy nasza przeglądarka ma taką opcję włączoną. Jeśli tak jest, pojawi się komunikat GPC signal detected. Jeśli nie, zobaczymy napis GPC signal not detected. Obecnie specyfikację GPC wspierają takie przeglądarki, jak Abine, Brave, Disconnect, DuckDuckGo, OptMeowt i Privacy Badger.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200