Firefox OS - Mozilla chce mieć smartfonowy system

W przyszłym roku Mozilla zamierza oficjalnie udostępnić Firefox OS - własny, open-source'owy system operacyjny dla smartfonów. Ma on być otwartą alternatywą dla całkowicie (Windows Phone, Apple iOS) lub częściowo (Google Android) zamkniętych rozwiązań konkurencji.

Mowa tu o projekcie, który do niedawna znany był jako Boot to Gecko (Gecko to "silnik" przeglądarki Firefox). O tym, że B2G tworzony jest jako potencjalny konkurent popularnych dziś systemów operacyjnych dla smartfonów, mówiło się od dawna - teraz mamy oficjalnie potwierdzenie Mozilli. I całkiem sporo informacji na temat planowanego systemu.

Wiadomo, że będzie się on nazywał Firefox OS i że w znacznym stopniu będzie oparty na HTML5. W pierwszej kolejności trafi do smartfonów z niższej i średniej półki cenowej - aczkolwiek mają to być urządzanie o całkiem przyzwoitej wydajności (będą wyposażone w procesory Snapdragon firmy Qualcomm).

Zobacz również:

  • Firefox zapewni o wiele lepszą prywatność

Przedstawiciele Mozilli pochwalili się również, że wprowadzeniem do oferty smartfonów z ich systemem zainteresowana jest całkiem pokaźna grupa operatorów telekomunikacyjnych - wymieniono m.in. Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia, Telefnica oraz Telenor.

Produkcją smartfonów z Firefox OS w pierwszej fazie zajmą się firmy ZTE oraz TCL Communication Technology (szerzej znana dzięki marce Alcatel). Oficjalny debiut urządzeń z nowym systemem planowany jest na początek 2013 r. - jako pierwsza wprowadzić ma je do oferty brazylijska Telefonica.

"Dzięki temu, że nasza platforma będzie zoptymalizowana pod kątem przystępnych cenowo smartfonów i pozbawiona wszelkich zbędnych elementów, operatorzy będą mogli zaoferować swoim klientom urządzenia o niespotykanych do tej pory w tej klasie cenowej możliwościach. To powinno pozytywnie wpływać na popularyzowanie się naszego produktu na w krajach rozwijających się" - napisano w oświadczeniu wydanym przez firmę.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami przedstawicieli Mozilli, zastosowane w nowym systemie API zostały już zgłoszone do zaakceptowania organizacji standaryzacyjnej W3C. "Wprowadzenie w pełni otwartego mobilnego systemu operacyjnego jest kolejnym etapem naszej misji, polegającej na promowaniu otwartości i innowacji dla użytkowników i programistów WWW" - tłumaczył Gary Kovacs, CEO Mozilli.

"W najbliższych latach z internetowych urządzeń mobilnych zaczną korzystać miliardy nowych użytkowników - dlatego tak ważne jest dostarczenie im sprawnie działających urządzeń z odpowiednim systemem" - dodał Kovacs.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200