Firefox 54 z zaimplementowanym mechanizmem obsługi wielu procesów

Pojawiła się kolejna wersja przeglądarki Firefox oznaczona numerem 54. Nowy Firefox jest dostępny dla większości platform (Windows, MacOS, Android oraz iOS) i to co odróżnia go głównie od poprzednich edycji oprogramowania to fakt, że wyświetlając strony potrafi obsługiwać jednocześnie wiele procesów.

Mozilla wprowadziła do przeglądarki Firefox technologię pozwalającą obsługiwać wiele procesów wcześniej, jednak była ona do tej pory dostępna tylko dla części użytkowników. Technologia wspierająca ten mechanizm nosi nazwę Electrolysis (E10S) i Mozilla pracowała nad nią od dobrych kilku lat. Obecnie mogą z niej korzystać wszyscy, którzy zdecydują się wykonać upgrade i zainstalować Firefox 54.

Przeglądarka Firefox 54 jest domyślnie skonfigurowana w taki sposób, że dzieli zadanie wyświetlania stron na cztery procesy i obsługuje je jednocześnie. Decyduje o tym parametr dom.ipc.processCount. Można to sprawdzić wpisując na pasku adresu wyrażenie abour:support i wyszukując w wyświetlonej wtedy stronie parametr noszący nazwę Okna wieloprocesowe.

Zobacz również:

Mozilla twierdzi też, że Firefox 54 zużywa dużo mniej pamięci operacyjnej komputera, która może być wtedy wykorzystana przez inne aplikacje.