Firefox 100 już dostępny

Mozilla udostępniła wczoraj użytkownikom kolejną wersję przeglądarki Firefox, chwaląc się tym, że jest to swego rodzaju jubileuszowe wydanie, bo oznaczone okrągłym numerem 100. Najnowszą wersję można instalować na urządzeniach stacjonarnych Windows, Mac i Linux, a także na urządzeniach mobilnych Android i iOS.

Mozilla wprowadziła do przeglądarki Firefox 100 dwa główne ulepszenia. Chodzi o nowy mechanizm obsługujący proces wyświetlania treści wideo w trybie PiP (obraz w obrazie). Funkcjonuje on niezależnie od przeglądarki i może teraz dołączać do takiego przekazu napisy. Początkowo będą one dostępne przy wyświetlanie treści YouTube, Prime Video, Netflix i Twitter zgodnych z formatem WebVTT.

Firefox 100 optymalizuje rozmiar pasków przewijania w systemach Linux i Windows 11. Są one nieco cieńsze, dlatego zajmują mniej miejsca. Użytkownicy komputerów Linux mogą zmienić ich rozmiar w ustawieniach systemu po wybraniu funkcji about:preferences. Użytkownicy systemu Windows 11 mogą skonfigurować pasek przewijania przeglądarki Firefox po wybraniu po kolei opcji Ustawienia systemu > Dostępność > Efekty wizualne > Zawsze pokazuj paski przewijania.

Zobacz również:

Warto w tym momencie przypomnieć, że przeglądarka Firefox 1.0 została udostępnione użytkownikom w 2004 roku, stawiając czoła dominującej wtedy na tym rynku przeglądarce Internet Explorer Microsoftu. Firefox 1.0 był oparty na silniku Gecko i wspierał mechanizm blokowania wyskakujących reklam, integrację z wyszukiwarką Google i innymi usługami wyszukiwania, zakładkami oraz dodatkami. Spotkał się od razu z gorącym przejęciem internautów - w ciągu pierwszego roku został pobrany ponad 100 milionów razy.

Natomiast początki projektu firmy Mozilla sięgają jeszcze dalej, bo 1998 roku. Wtedy to Netscape opracował kod oprogramowania open-source Communicator 5.0 i udostępnił go na stronie Mozilla.org. Następnie w 2002 roku Mozilla wydała przeglądarkę Mozilla 1.0. W tym samym roku uruchomiła przeglądarkę Phoenix, której nazwę zmieniła później na Firebird, aby ostatecznie przemianować ją na Firefox.

Liczba komputerów stacjonarnych używających przeglądarki Firefox w ostatnich latach ciągle spada. W 2019 roku było 250 mln takich komputerów, ale w kwietniu tego roku było ich już tylko 207 mln. W 2009 roku przeglądarka Firefox opanowała 23,75% światowego rynku przeglądarek, ale dziś jest to już tylko 3%, podczas gdy Chrome ma 65% udziału.

I jeszcze jedno. Po tym, gdy cztery lata temu Microsoft ogłosił przejście na silnik Chromium i wprowadził go do przeglądarki Edge, Firefox stał się ostatnią przeglądarką przeznaczoną dla systemów Windows, Mac i Linux, która nie jest zbudowana na tym silniku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200