Filtr SafeSearch będzie zamazywać domyślnie obrazy zawierające szkodliwe treści

Firma wykorzystała Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu (który obchodzono wczoraj) do ogłoszenia, że w nadchodzących miesiącach będzie włączać domyślnie wszystkim zalogowanym w jej usłudze użytkownikom jedno z istotnych ustawień zarządzających filtrem SafeSearch, który jest wbudowany w wyszukiwarkę.

Grafika: Google

Chodzi o mechanizm, które będzie domyślnie zamazywać obrazy zawierające treści, które nie powinna oglądać młodzież czy dzieci. Nowe ustawienie ma pomóc użytkownikom internetu chronić takie osoby przed przypadkowym napotkaniem zdjęć przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych. Obecnie opcja zamazywania obrazów jest domyślnie włączana tylko wtedy, gdy zalogowany użytkownik usługi ma mniej niż 18 lat.

Po wdrożeniu tego rozwiązania ustawienie to będzie skonfigurowane domyślnie dla osób, które nie mają jeszcze włączonego filtra SafeSearch. W rezultacie Google zamaże automatycznie wszystkie zakazane zdjęcia, które pojawią się w wynikach wyszukiwania wyświetlanych przez przeglądarkę. Chodzi tu głównie o treści o charakterze pornograficznym, jak również pokazujące przemoc czy okrucieństwo. Google informuje, że użytkownicy będą mieli w każdym momencie możliwość dostosowania tego ustawienia zgodnie z własnymi życzeniami.

Zobacz również:

  • Raport PIIT: Polacy chcą korzystać z sieci komórkowych 5G i 6G
  • Już 6 czerwca duża migracja danych w usługach Google
  • Rywal Google - Neva rezygnuje z wyszukiwarki na rzecz rozwoju AI

Gdy ustawienie stanie się domyślne, Google powiadomi, że włączyło rozmycie SafeSearch. Jeśli natkniesz się na wyraźny obraz, możesz go zobaczyć, klikając przycisk „pokaż obraz”. Możesz też wybrać przycisk „zarządzaj ustawieniami”, aby dostosować filtr lub całkowicie go wyłączyć. Na przykład możesz wybrać opcję „filtr”, która pomaga filtrować wyraźne obrazy, tekst i linki. Możesz też wybrać opcję „wyłączone”, co oznacza, że zobaczysz wszystkie odpowiednie wyniki dla swojego zapytania, nawet jeśli są one jednoznaczne.

Google zwraca jednocześnie uwagę na to, że identyfikując treści przeznaczone tylko dla dorosłych, wyświetlane w wynikach wyszukiwania odpowiadających na wszystkie zapytania dotyczące obrazów, filmów i stron internetowych, filtr SafeSearch nie jest w 100% dokładny

Firma Google na początku włączyła filtr SafeSearch dla zalogowanych użytkowników poniżej 18 roku życia w połowie 2021 roku, wtedy gdy w internecie rozgorzała dyskusja drążąca ten temat i nawołująca do tego, aby chronić lepiej młodzież przed szkodliwymi treściami.

Włączając domyślnie ustawienie rozmycia obrazów dla wszystkich zalogowanych użytkowników, Google ma nadzieję, że dzieci i nastolatki nie napotkają drastycznych zdjęć. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy korzystają z wyszukiwarki Google po zalogowaniu się na konto, co oznacza iż filtr może być wyłączony, nawet jeśli nie mają ukończonych 18 lat. W zeszłym roku Google powiedział, że zaczyna krok po kroku wykorzystywać sztuczną inteligencję, aby poprawić swoją zdolność do usuwania niechcianych treści z wyników wyszukiwania. Chodzi o technologię AI, której firma nadała nazwę BERT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200