Femtokomórki zwiększą dziesięciokrotnie przepustowość sieci komórkowych

Badania przeprowadzone przez Femto Forum wykazały, że femtokomórki (wewnętrzne stacje bazowe 3G instalowane w domach i biurach) zwiększą przepustowość sieci komórkowych dziesięć razy. Ważne jest również to, że badania rozwiały wątpliwości i udowodniły, że w zlokalizowanych blisko siebie stacjach nie dochodzi do przesłuchów.

Wzrost przepustowości sieci komórkowych będzie można porównać do wzrostu, który miał miejsce wtedy, gdy analogowe telefony przenośne zostały zastąpione cyfrowymi. Badania przeprowadzono symulując rzeczywistą pracę femtokomórek, zgodnie ze scenariuszami zasugerowanymi badaczom przez członków stowarzyszenia Femto Forum.

Okazało się, że dzięki zastosowaniu rozmaitych technik zarządzających stacjami bazowymi oraz obniżającymi siłę emitowanych przez nie sygnałów, nie zakłócaj się one wzajemnie. A tego właśnie zwolennicy femtokomórek obawiali się najbardziej.

Jednak analitycy sądzą, że to nie wzajemne zakłócanie się femtokomórek spędza obecnie sen z powiek zwolennikom tej technologii. Dużo gorszym problemem jest to, że jak dotąd nie dopracowano się wiarygodnego modelu biznesowego dla tego rodzaju środków komunikowania się.


TOP 200