Fedora 14 - wersja finalna!

W sieci pojawiła się Fedora 14 - najnowsza wersja lubianej dystrybucji Linuksa dla zaawansowanych. Nowa odsłona OS-u korzysta z jądra Linux 2.6.35 i środowiska graficznego GNOME 2.32. System Fedora 14 obsługuje akcelerację 2D, szybciej otwiera grafikę rastrową i lepiej radzi sobie z obsługą zdalnych pulpitów.

Najnowszy OS finansowany przez firmę Red Hat to kolejny, ciekawy linux wydany tej jesieni. Wszystkim, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z systemami linuksowymi, polecamy Ubuntu 10.10, które opisywaliśmy szerzej w październiku.

Fedora 14 to bezpłatny system operacyjny, który z powodzeniem zastąpić może Microsoft Windows i Mac OS X w domowym zastosowaniu. System należy do oprogramowania open source, a przy jego pomocy, skorzystać można z ponad 10 tysięcy aplikacji.

Zobacz również:

  • Nowy country manager Red Hat w Polsce
  • Ta podatność może zagrozić bezpieczeństwu wielu milionów serwerów OpenSSH

Domyślnie, w nowej wersji, system korzysta m.in. z klienta poczty e-mail Evolution, komunikatora Empathy, który służyć może do rozmów z wieloma sieciami na raz (m.in. Gadu-Gadu, Jabber i MSN Messenger) i pakietu biurowego OpenOffice.

Brak programów, takich jak Adobe Photoshop i CorelDRAW, Fedora zastępuje edytorami GIMP (grafika rastrowa) oraz Inkscape (grafika wektorowa). Wspierają je liczne aplikacje do edycji filmów i grafiki 3D, szkicowania, skanowania i edycji dźwięku.

System o nazwie kodowej Laughlin stosuje kompresję LZMA na płytach LiveCD. Dzięki poprawionej wersji instalatora Anaconda, jest też łatwiejszy w konfiguracji od swoich poprzedników.

Fedora ma silne wsparcie wśród polskich miłośników Linuksa. Strona projektu jest w całości przetłumaczona na język polski. Znajdziesz tam dokładny przegląd funkcji nowej wersji systemu i dział download, w którym możesz pobrać Fedorę w wersji domyślnej lub w innym środowisku graficznym (np. KDE, LXDE, Xfce).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200