Fairphone może zaprojektować tańszy model eko smartfona

Fairphone to niewielki producent smartfonów z wymiennymi podzespołami, które słyną z długiego wsparcia technicznego oraz niskiego wpływu na środowisko naturalne. Niedługo na rynku może pojawić się tańsza wersja.

Smartfony konsekwentnie drożeją. Flagowe modele nierzadko kosztują już zauważalnie powyżej 6000 zł. Producenci urządzeń elektronicznych zdają sobie z tego sprawę, czego konsekwencją jest wydłużanie wsparcia dla flagowych modeli, a także premiery tańszych wariantów takich jak Samsung Galaxy S23 FE, iPhone SE, Pixel 7a czy debiutujący ostatnio Nothing Phone 2a.

Fairphone 5
Źrodło: fairphone.com

Fairphone 5

Źrodło: fairphone.com

Na podobny ruch może zdecydować się firma Fairphone, która w swoim portfolio ma unikatowe smartfony cechujące się łatwą wymiennością części zamiennych oraz niesamowicie długim wsparciem technicznym i za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania układowego.

Zobacz również:

  • Android 15 pomoże rozwiązać palący problem nowych smartfonów

Aktualny model - Fairphone 5 - zadebiutował na rynku w wakacje ubiegłego roku i jest sprzedawany za 699 Euro. Niedługo dołączyć do niego może tańszy wariant wyceniony na około 350-400 Euro.

Fairphone słynie z produkcji urządzeń przy wykorzystaniu materiałów poddanych recyklingowi. Same urządzenia projektowane są w taki sposób, aby ich naprawa była możliwa bez wykorzystania skomplikowanych procedur serwisowych. Urządzenia posiadają między innymi łatwo wymienną baterię.

Producent sięga również po specjalnie układy scalone o "przedłużonej żywotności" projektowane z myślą o autach i urządzeniach IoT. Taki wybór pozwala bezpiecznie dostarczać aktualizacje oprogramowania. Aktualnie Fairphone obiecuje 5 lat aktualizacji rozwojowych (zmieniających wersję Androida) oraz aż 8 lat poprawek zabezpieczeń, a więc dłużej, niż firma Google po zeszłorocznej aktualizacji polityki aktualizacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200