Fairfax oferuje 4,7 mld USD za BlackBerry

Kanadyjski fundusz inwestycyjny Fairfax Financial Holdings złożył ofertę przejęcie Blackberry – za producenta popularnych smartfonów dla użytkowników biznesowych zaproponowano 4,7 mld USD. Fairfax posiada obecnie blisko 10% akcji Blackberry – teraz chce przejąć pozostałe 90%.

Zaproponowana kwota transakcji oznacza, że Fairfax jest gotów zapłacić ok. 9 USD za akcję Blackberry (czyli nieco więcej niż wynosi aktualny kurs – ok. 8,25 USD). Rada dyrektorów Blackberry zaakceptowała już wstępnie tę propozycję, teraz musi nastąpić analiza stanu finansowego spółki. Proces ten potrwa kilka tygodni – w tym czasie Blackberry może otrzymywać i rozważać alternatywne oferty przejęcia.

"Wydaje się, że to najciekawsza propozycja, jaką mógł otrzymać producent smartfonów – współpraca z Fairfax da Blackberry nieco czasu na restrukturyzację i zapewni stabilność finansową, która jest firmie bardzo potrzebna. Dzięki temu klienci instytucjonalni powinni poczuć się bezpieczniej i nie będą musieli rozglądać się za konkurencyjnymi rozwiązaniami" – komentuje analityk rynku komunikacyjnego Jack Gold.

Zobacz również:

  • BlackBerry dzięki cyberbezpieczeństu z zyskiem po Q1 2023
  • Broadcom coraz bliżej sfinalizowania transakcji przejęcia firmy WMware
  • iPhone 16 ma zapewnić niesamowite zdolności AI. Zaskoczy użytkowników

Zdaniem specjalistów, Blackberry powinna się skupić na segmencie biznesowym – np. na rozwijaniu oferty bezpiecznej komunikacji dla rządów i firm. Dotychczasowe doświadczenia pokazują bowiem, że producent ma niewielkie szanse na podbicie serc klientów indywidualnych. Dlatego też dużo rozsądniejsze byłoby dla niego skupienie się na segmencie, w którym jest od lat ceniony i popularny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200