Facebook zmieni sposób obsługi kont upamiętniających zmarłe osoby

Twórca największej na świecie sieci społecznościowej pracuje nad rozwiązaniem wykorzystującym sztuczną inteligencję, dzięki której usługa nie będzie wysyłać różnego rodzaju informacji do osób, które nie żyją.

Pomimo tego iż dana osoba nie żyje, Facebook potrafi obecnie wysłać do niej zaproszenie namawiające ją do nawiązania znajomości. Dochodzi też do tak przykrych zdarzeń jak to, że Facebook wysyła do takiej osoby życzenia z okazji jej urodzin. Dzięki sztucznej inteligencji do zdarzeń takich nie będzie już dochodzić.

Opracowany przez Facebook mechanizm zmieni sposób obsługi kont typu “memorialised”. Są o konta stworzone z myślą o upamiętnieniu osób, które zmarły. Chociaż konta takie nie są aktywne, to są dalej przechowywane w sieci społecznościowej razem z powiązanymi z nimi zasobami. Takie upamiętniające konta przechowują więc różnego rodzaju zasoby (takie jak zdjęcia. filmy czy posty), które przyjaciele zmarłej osoby mogą przywoływać w celu podzielenia się wspomnieniami o ich właścicielu.

Zobacz również:

Konta takie mają jeden poważny minus. Są przechowywane w sieci społecznościowej i traktowane podobnie jak wszystkie inne konta. Podlegają więc tym samym regułom i Facebook używa do ich obsługi standardowych mechanizmów i algorytmów. Właśnie dlatego potrafi wysłać zaproszenie do nieżyjącej osoby.

W przyszłości do sytuacji takich nie będzie dochodzić. Kiedy jakieś konto zostanie upamiętnione, sztuczna inteligencja zapobiegnie pojawianiu się takiego profilu w miejscach, w których nie powinno się znaleźć. Np. w takich, z których Facebook korzysta rozsyłając do użytkowników sieci zaproszenia do zawarcia znajomości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200